REKLAMA

Zaprezentowało logo szczytu NATO w Warszawie

  • Autor: GP
  • 02 grudnia 2015 12:58
Zaprezentowało logo szczytu NATO w Warszawie Oficjalna prezentacja loga szczytu NATO w Brukseli (fot. msz.gov.pl)

W Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli zaprezentowano logo szczytu NATO, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku w Warszawie. Zaszczytu dostąpili minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ceremonia miała miejsce 1 grudnia. Logo przedstawia kompozycję inspirowaną mityczną boginią Nike, a całość nawiązuje do herbu Warszawy. Minister Waszczykowski mówił o znaczeniu jakie sam fakt spotkania ma dla Polski.

- Szczyt w Warszawie jest szczególnym wydarzeniem dla Polski. Odbędzie się w mieście, które dało nazwę wojskowemu paktowi z czasów zimnej wojny ustanowionemu w 1955 roku, który na blisko cztery dekady stał się głównym przeciwnikiem Sojuszu – podkreślał polityk. - Ugoszczenie NATO w Warszawie 60 lat później ma symboliczne znaczenie.

Sekretarz NATO Jens Stoltenberg podkreślił w swoim wystąpieniu, że warszawska syrenka znajdująca się w logo, jest obecnie symbolem wielkiego miasta, które ma ponad 600 lat. Nawiązał do legendy o syrenie, która gotowa była bronić Warszawy i podkreślił, że dokładnie tak teraz NATO jest gotowe chronić Polaków.

Cele przyszłorocznego spotkania

Szczyt zgromadzi w Warszawie przedstawicieli dwudziestu ośmiu państw członkowskich NATO, w tym głowy państw, ministrów spraw zagranicznych i obrony. Ilość uczestników szacuje się na dwa i pół tysiąca. Całe wydarzenie będzie obsługiwać ponad tysiąc dziennikarzy.

Szczyt będzie poświęcony sytuacji bezpieczeństwa i współpracy krajów NATO, wzajemnej pomocy militarnej, zarówno w czasie wojny, jak i w okresie pokoju. Tematem, który na pewno pojawi się w czasie spotkania będzie agresywna polityka rosyjska – zarówno w Syrii jak i na Ukrainie.

Kraje Europy środkowej wiążą ze szczytem nadzieje na powołanie Szpicy - sił szybkiego reagowania sojuszu, a nawet na obietnice baz wojskowych NATO w regionie.

Minister Witold Waszczykowski i generał Philipem Breedlovem (Źródło: msz.gov.pl)

O politycznych i obronnych wyzwaniach jakie zostaną poruszone na szczycie NATO w Warszawie minister Waszczykowski rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlovem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA