REKLAMA

Zaprzysiężenie nowego rządu: Prezydent powoła premier Beatę Szydło i Radę Ministrów

  • Autor: AT
  • 16 listopada 2015 10:35

Dziś prezydent Andrzej Duda powoła premier Beatę Szydło oraz członków Rady Ministrów.

Dziś (16 listopada) o godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim odbywa się uroczystość zaprzysiężenia Beaty Szydło i nowego rządu. Zaraz po zaprzysiężeniu ministrowie pojadą "przejąć panowanie" w ministerstwach. Od powołania premier Szydło będzie miała dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania. Expose prawdopodobnie nowa premier wygłosi w środę (18 listopada).

Wśród zapowiadanych priorytetów nowego rządu jest nowelizacja przepisów podatkowych zwiększająca wpływy z VAT, pobudzanie inwestycji w strategicznych branżach, Narodowy Program Zatrudnienia, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ubezpieczenia dla rolników oraz rozwiązania ustawowe uniemożliwiające wyprzedaż ziemi rolnej na inną działalność.

W piątek (13 listopada) Beata Szydło została desygnowana na prezesa Rady Ministrów i zapewniła wówczas, że będzie to rząd dobrej zmiany, który zrobi wszystko by nie zawieść Polek i Polaków. - Naszą dewizą będzie praca i pokora - mówiła Beata Szydło. Podkreślała też, że rząd jest gotowy do pracy i musi zacząć działać szybko.

Nowa premier dziękowała "wszystkim Polkom i Polakom, którzy zaufali w wyborach" Prawu i Sprawiedliwości i całemu środowisku Zjednoczonej Prawicy. Dziękowała też za zaufanie prezydentowi oraz "premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i swojej partii Prawo i Sprawiedliwość".

Podczas uroczystości desygnowania nowej premier prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest to ważna i niezwykła chwila dla Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa, gdy po 8 latach Prawo i Sprawiedliwość zaczyna sprawować władzę w Polsce. Jak wskazywał, samodzielna większość w Sejmie i w Senacie, oznacza wielką odpowiedzialność. – To ogromna odpowiedzialność za sprawy polskiego państwa i jego przyszłość – mówił prezydent.

- To niezwykła chwila dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej, ponieważ niezwykłą wagę przywiązuję do konstytucyjnej zasady współdziałania – mówił prezydent Andrzej Duda wskazując, że jest to teraz współodpowiedzialność rządu i prezydenta. – Odpowiedzialność, z której musimy wywiązać się w sposób godny, taki, żebyśmy mogli po 4 latach rządu, a ja po 5 latach prezydentury, z podniesioną głową spojrzeć naszym rodakom w oczy i powiedzieć: zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy – mówił prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA