REKLAMA

Zarząd PO obraduje nad sytuacją w stolicy

  • Autor: PAP/JS
  • 08 września 2016 13:06
Zarząd PO obraduje nad sytuacją w stolicy Po zakończeniu obrad zarządu Platformy, o godz. 13.00 planowana jest konferencja prasowa szefa PO Grzegorza Schetyny oraz prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. (Fot. twitter)

• Zarząd PO, który zebrał się w Warszawie, będzie kontynuował dyskusję na temat sytuacji w stolicy w związku z nieprawidłowościami wokół reprywatyzacji.
• Według rzecznika PO Jana Grabca, władze PO być może przedstawią propozycję dot. procedury dalszego wyjaśniania „kontrowersyjnych aspektów reprywatyzacji”.

Po zakończeniu obrad zarządu Platformy, o godz. 13.00 planowana jest konferencja prasowa szefa PO Grzegorza Schetyny oraz prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Analizujemy obecną sytuację w kraju, jest początek nowego sezonu politycznego, trwają nasze konwencje programowe. Zarząd z całą pewnością omówi również sytuację dotyczącą zamieszania wokół reprywatyzacji w Warszawie, będzie ją analizował - powiedział Grabiec przed rozpoczęciem posiedzenia zarządu PO.

Polityk wyraził nadzieję, że zarząd Platformy przedstawi w czwartek propozycję dotyczącą procedury dalszego wyjaśniania "kontrowersyjnych aspektów reprywatyzacji". - Na tym nam najbardziej zależy, żeby transparentnie wszystkie okoliczności zostały wyjaśnione - zaznaczył Grabiec.

Czwartkowe posiedzenie ma być kontynuacją obrad zarządu z poniedziałku, również poświęconego głównie sprawie warszawskiej reprywatyzacji. Po zakończeniu poniedziałkowego posiedzenia Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że jeszcze w tym tygodniu rozpisany zostanie przetarg na firmę, która przeprowadzi zewnętrzny audyt całego procesu reprywatyzacji.

Grabiec wyraził nadzieję, że prezydent stolicy przedstawi w czwartek członkom zarządu kalendarz dotyczący przeprowadzenia tego audytu. - O tym, jaki będzie kalendarz dowiemy się, mam nadzieję, od pani prezydent, - kiedy firma zacznie działanie, kiedy ratusz oczekuje, że pierwsze wnioski zostaną przedstawione dotyczące tych najbardziej kontrowersyjnych spraw. Takie jest oczekiwanie, że wszystkie sprawy, o których mówią media, jako sprawy wątpliwe, były wyjaśnione w pierwszej kolejności - podkreślił rzecznik Platformy.

Czytaj też: Kukiz. Mija rok od referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych

Sama prezydent stolicy nie wypowiadała się dla dziennikarzy przed posiedzeniem zarządu. Grabiec zapewnił, że władze Platformy będą wspierać Gronkiewicz-Waltz w jej działaniach na rzecz wyjaśniania nieprawidłowości związanych z reprywatyzacją. - Tak, żeby jak najszybciej, w jak największym stopniu wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Jeśli one pokażą, że nastąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości, to żeby winni dopuszczenia do tych nieprawidłowości świadomie, czy nieświadomie, ponieśli odpowiedzialność - powiedział rzecznik PO.

Prezydent Warszawy zapewniła w poniedziałek, że dołoży wszelkich starań by odzyskać zwróconą w 2012 r. kontrowersyjnych okolicznościach działkę na stołecznym Placu Defilad (dawny jej adres to Chmielna 70). Miasto oddało nieruchomość w prywatne ręce osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców, mimo że wcześniej jej byłemu współwłaścicielowi, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę na Twitterze, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ustanowił 1 września, na wniosek stołecznego ratusza, zakaz sprzedaży działki na Placu Defilad. W środę również Stowarzyszenie "Oburzeni" złożyło w warszawskim ratuszu wniosek o referendum ws. odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Pytany o wniosek "Oburzonych" rzecznik PO przypomniał, że przed trzema laty odbyło się już jedno referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz. - Pani prezydent już raz była poddawana weryfikacji referendalnej, wyszła z tego obronną ręką. Jestem przekonany, że tak będzie również tym razem o ile oczywiście ratusz bardzo transparentnie i szybko wyjaśni wszystkie okoliczności, o ile przekona warszawiaków do tego jak wyglądało działania ratusza w sprawie reprywatyzacji - zaznaczył Grabiec.

Zarząd PO ma omówić też w czwartek przygotowania do najbliższych regionalnych konwencji programowych partii. W czwartek PO organizuje takie spotkanie w Łodzi, gdzie mowa ma być o programie dla młodych, w następnych dniach kolejno - w Szczecinie (Unia Europejska), Katowicach (sprawy gospodarcze) i Warszawie (polityka senioralna). Cykl rozpoczętych jeszcze w sierpniu konwencji regionalnych zakończy 1 października ogólnopolski zjazd partyjny w Gdańsku, gdzie przyjęty zostanie nowy program partii "Polska obywatelska 2.0".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA