REKLAMA

Zatrzymana przez CBA kandydatka musi kandydować

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 16:09
Zatrzymana przez CBA kandydatka musi kandydować Zatrzymana przez CBA wciąż jest kandydatką do Senatu

Świętokrzyski sztab wyborczy PSL nie może już wycofać z listy wyborczej zatrzymanej przez CBA Małgorzaty S. Jedyna możliwość to samodzielna rezygnacja kandydatki do Senatu.

Sztab wyborczy świętokrzyskiego PSL nie ma prawnej możliwości wycofania z wyborów kandydatki do Senatu, dyrektorki Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, którą zatrzymało CBA.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, sekretarz Okręgowej Komisji Wyborczej Adam Michcik powiedział we wtorek, że po dokonanej już rejestracji danej kandydatury (tak jest w przypadku kandydatki PSL - PAP), wycofanie zgody na kandydowanie może złożyć na piśmie - przekazanym do OKW - jedynie sam kandydat.

Według wyjaśnień szefa delegatury KBW, w przypadku gdy pismo o rezygnacji któregoś z kandydatów w wyborach wpływa do OKW przed wydrukiem kart do głosowania, jest on automatycznie skreślany z grona zarejestrowanych kandydatów.

W sytuacji gdy wycofanie zgody na start w wyborach pojawi się po wydrukowaniu kart, informacje o skreśleniu takiej kandydatury znajdą się w komunikatach, zamieszczonych w dniu wyborów w lokalach obwodowych komisji wyborczych.

- Już podjęliśmy stosowne działania zgodne z ordynacją wyborczą. Mam nadzieję, że sprawa się wyjaśni (...) Nie sądzę aby kandydatka mogła kandydować - skomentował krótko dziennikarzom w Białymstoku sprawę szef ludowców, wicepremier Janusz Piechociński.

Zatrzymana w sprawie korupcyjnej

55-letnią Małgorzatę S. oraz dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców, zatrzymano w poniedziałek w związku ze sprawą, która może dotyczyć popełnienia przestępstwa związanego z korupcją. Kobieta ma być we wtorek przesłuchiwana przez śledczych w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach.

S. - dyrektorkę PUP w Kielcach i radną sejmiku województwa świętokrzyskiego - PSL wystawiło jako kandydatkę komitetu wyborczego partii w jesiennych wyborach do Senatu, w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki (okręg nr 83).

W poniedziałek prezydium zarządu wojewódzkiego partii zdecydowało o czasowym zawieszeniu S. w prawach członka PSL, do momentu wyjaśnienia sprawy. "Dla czystości sprawy i zachowania ważnych standardów, które powinny być w polityce" - opisywał powody podjęcia takiej decyzji w poniedziałkowej rozmowie z PAP, lider świętokrzyskiego PSL i szef sztabu wyborczego w regionie, Adam Jarubas.

PSL próbował wycofać kandydatkę

Sztab wyborczy wystąpił do kieleckiej OKW z pytaniem o możliwość wycofania kandydatury dyrektor kieleckiego PUP w wyborach do Senatu.

Jak powiedział we wtorek wiceszef sztabu wyborczego świętokrzyskiego PSL i pełnomocnik wyborczy ugrupowania Krzysztof Marwicki, ponieważ kandydatura S. została już oficjalnie zarejestrowana, komitet wyborczy nie ma formalnej możliwości wycofania jej z wyborów.

- Jedyne co możemy robić, to próbować wpłynąć na kandydatkę, by złożyła taką rezygnację. Mamy związane ręce, ponieważ obecnie z kandydatką nie mamy kontaktu, nie możemy z nią porozmawiać. Myślę, że to kwestia najbliższych dni - ocenił.

Marwicki dodał, że nawet gdyby jeszcze we wtorek pojawiło się pismo S. o jej rezygnacji z kandydowania, to świętokrzyskie PSL nie zgłaszałoby innego kandydata na to miejsce w wyborach do Senatu. Ponieważ termin zgłaszania kandydatów do rejestracji w OKW mija we wtorek o północy, to - w ocenie ludowca - ugrupowanie mogłoby się narazić na zrzuty "kombinowania" w kwestii zebrania odpowiedniej liczby podpisów w krótkim czasie, choć technicznie byłoby to możliwe.

PSL po raz pierwszy we wszystkich trzech senackich okręgach w woj. świętokrzyskim wystawiło własnych kandydatów (we wcześniejszych latach często popierało kandydatów niezwiązanych z ugrupowaniem).

Z okręgu obejmującego północną część regionu, wystartuje wiceminister gospodarki, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Arkadiusz Bąk. Na południu regionu o fotel senatora będzie walczył inny radny sejmiku, dyrektor w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, dr nauk medycznych Grzegorz Gałuszka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Z Budy Ruskiej 2015-09-15 19:51:26
    Jeśli może startować Bury z "jedynki" to i bure s..i też mogą...
  • KukizOK 2015-09-15 17:04:18
    I pomysleć, że ta baba decydowała kto ma dostać zasiłek a kto nie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA