REKLAMA

Zgromadzenie Narodowe i obchody z 1050 rocznicy Chrztu Polski. To będzie wielki weekend w Poznaniu

  • Autor: Piotr Toborek
  • 15 kwietnia 2016 00:00
Zgromadzenie Narodowe i obchody z 1050 rocznicy Chrztu Polski. To będzie wielki weekend w Poznaniu

• Pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbędzie się 15 kwietnia w Poznaniu.
• Dlaczego akurat tam? Bo większość historyków uważa, że albo w nieodległym Ostrowie Lednickim albo gdzieś na terenie dzisiejszego Poznania 1050 lat temu Mieszko I przyjął chrzest.

Dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w piątek, 15 kwietnia 2016 r. o godz. 12 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się uroczyste Zgromadzenie Narodowe. Podczas tego wyjątkowego posiedzenia Sejmu i Senatu, organizowanego po raz pierwszy w historii poza Warszawą, orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Obradom będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wezmą także udział m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło i członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.

Marszałek Kuchciński powiedział, że zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystościach zostały wysłane do przewodniczących parlamentów wszystkich państw Unii Europejskiej, niektórych państw należących do Rady Europy, również do Białorusi. - Prawie trzydzieści delegacji będzie uczestniczyło w tych wielkich uroczystościach.

Poprzednie Zgromadzenie Narodowe odbyło się dla przyjęcia prezydenckiego ślubowania Andrzeja Dudy.

Z kolei marszałek Senatu poinformował, że zaprosił na uroczystości rocznicowe - jako przedstawiciel instytucji, która sprawuje pieczę nad Polonią na świecie - także przedstawicieli organizacji polonijnych oraz Polaków mieszkających za granicą.

Historia Zgromadzenia Narodowego

Zgromadzenia Narodowe zwoływane jest tylko w nadzwyczajnych okazjach, to w Poznaniu będzie dopiero szesnastym od 1989 roku.

Pierwsze, 19 lipca 1989 odbyło się w celu wyboru prezydenta PRL i odebrania od niego przysięgi (jedynym kandydatem był Wojciech Jaruzelski). Potem zwoływane było dla odebrania przysięgi od kolejnych prezydentów lub uchwalenia Konstytucji.

Pierwszy raz Zgromadzenie odbędzie się dla uczczenia historycznej rocznicy. Konstytucja przewiduje jednak możliwości wspólnych obrad obu izb Parlamentu tylko z określonych powodów, to poznańskie zwołano dla wygłoszenia przez prezydenta orędzia (bez możliwości debaty).

Poza tym Zgromadzenie jest zwoływane jedynie do wypełnienia którejś z kompetencji określonych w Konstytucji (art. 114 ust. 1 Konstytucji):

*dla przyjęcia przysięgi prezydenckiej (art. 130 Konstytucji);

*uznania trwałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia (art. 131 ust. 2 pkt 4 Konstytucji);

*postawienia prezydenta RP w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu (art. 145 ust. 2 Konstytucji);

*uchwalenia regulaminu Zgromadzenia Narodowego (art. 114 ust. 2 Konstytucji).

Parlamentarzyści podczas posiedzenia Zgromadzenia są sobie równi (brak rozróżnienia na posłów i senatorów). Zgromadzenie nie ma określonego harmonogramu posiedzeń; działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.

Harmonogram Zgromadzenia Narodowego

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i nie potrwa długo.  O godz. 12 nastąpi uroczyste otwarcie i słowo powitalne Marszałka Sejmu.

Między 12.15 a 12.40 wysłuchamy orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zgromadzenie ok. 12.45 zakończy odczytanie protokołu.

Prezydent Duda w orędziu ma podkreślić znaczenie chrztu Polski dla Polaków, będzie też refleksja nad znaczeniem chrześcijaństwa dla przyszłości.

Czy padną słowa odnoszące się do dzisiejszych wydarzeń politycznych? - Jubileusz jest wielkim wydarzeniem, świętem. To nie jest moment na odnoszenie się do bieżących wydarzeń. Proszę pamiętać, że mówimy tutaj o perspektywie 1050 lat - powiedział prezydencki minister Kolarski.

W trakcie posiedzenia zostanie także odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość".

W uchwale czytamy, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".

 Po obradach uczestnicy obchodów wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Po uroczystym koncercie, o godz. 14.15 przed pawilonem 15. Międzynarodowych Targów Poznańskich planowane jest odsłonięcie przez prezydenta Dudę tablicy upamiętniającej obrady Zgromadzenia Narodowego.

Tego samego dnia o godz. 17 prezydent z małżonką weźmie udział w uroczystej Mszy św. w katedrze poznańskiej. Będzie jej przewodniczył legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Politycy w Poznaniu

Przy okazji wizyty w stolicy Wielkopolski politycy chcą powalczyć o wzrost popularności.
Posłowie Nowoczesnej zaczęli wizytę już w czwartek. Najpierw Ryszard Petru wygłosił wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym, a o 19.00 posłowie Nowoczesnej wzięli udział w manifestacji „nowoczesnego patriotyzmu” na pl. Wolności. Manifestacja ma być dowodem na to, że „patriotyzm może łączyć, a nie dzielić”.

Pierwsze wyjazdowe posiedzenie planuje także Ruch Kukiz’15.

Jest oczywiste, że uroczystościom towarzyszyć będą wyjątkowe środki ostrożności. Nie obędzie się w związku z tym bez komplikacji komunikacyjnych, wiele ulic będzie zamkniętych.

Poznań zaangażowany w uroczystości

Miasto Poznań nie jest głównym organizatorem uroczystości, tymi są Kancelaria Sejmu, Kuria Metropolitalna i Targi Poznańskie. Poznań jest jednak oczywiście mocno zaangażowany w wydarzenia. Samorząd przeznaczył ponad milion złotych na organizację wydarzeń związanych z Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski.

W ramach obchodów odbędzie się wiele wydarzeń, które pozwolą przybliżyć mieszkańcom i turystom historię sprzed 1050-ciu lat.

Urząd Miasta Poznania finansuje lub współfinansuje wszystkie projekty realizowane przez miejskie instytucje kultury. Organizacje pozarządowe otrzymały natomiast dofinansowanie na projekty wyłonione podczas konkursu. Na ten cel przeznaczono 427 tysięcy złotych.

- Obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski to wiele wydarzeń pozwalających zwiększyć potencjał turystyczny Poznania. Do najważniejszych należeć będzie m.in. musical „Jesus Christ Superstar”. W centralnym punkcie obchodów znajdzie się również Brama Poznania - pierwsza w Polsce instytucja interpretująca dziedzictwo kulturowe i podkreślająca szczególne znaczenie początków państwa polskiego. Poza licznymi wystawami odbędzie się tu widowisko multimedialne „966”, wykorzystujące animacje i wizualizacje, które nawiązują do przyjęcia Chrztu – mówi Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta Poznania .

Na szczególną uwagę zasługują również projekty zaplanowane przez organizacje pozarządowe. Wśród nich znajdzie się Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Opus 966, organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis, Nostalgia Festival Poznań, realizowany przez Fundację Malta czy teatralny tryptyk Imperium – Dobrawa – Chrzest, zaproponowany przez Fundację Asocjacje 2006.

Władze Miasta będą uczestniczyć w uroczystościach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Prezydent Jacek Jaśkowiak będzie również na Zgromadzeniu Narodowym.

Jubileuszowe pamiątki

Na jubileusz przygotowano także wiele wyjątkowych pamiątek. Jedną z nich jest specjalne rocznicowe wydanie Biblii Tysiąclecia, które zostanie wydrukowane w nakładzie 1050 egzemplarzy.

Egzemplarz z numerem 1 otrzyma prezydent Andrzej Duda, egzemplarz z numerem 966 wręczony zostanie Prymasowi Polski abp. Wojciechowi Polakowi, a egzemplarz ostatni z numerem 1050 otrzyma abp Stanisław Gądecki.

Narodowy Bank Polski wydał z kolei kolekcjonerski, okolicznościowy banknot o nominale 20-zł. Znajdują się na nim wizerunki Mieszka i Dąbrówki, katedry gnieźnieńskiej, kielicha Dąbrówki, oraz motywy z Drzwi Gnieźnieńskich.

Z okazji jubileuszu wydany został także medal jubileuszowy z wizerunkiem katedry gnieźnieńskiej i kielichem św. Wojciecha, Poczta Polska wydała natomiast znaczek kolekcjonerski z przedstawieniem chrztu Polski i katedrą gnieźnieńską.

Dalszy ciąg uroczystości

Obchody rocznicy chrztu nie zakończą się piątek. Dzień później – 16 kwietnia - uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych.

Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA