REKLAMA

Zieliński: Pilotaż mapy zagrożeń sprawdza się; od jesieni projekt w całej Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 08 sierpnia 2016 12:23
Zieliński: Pilotaż mapy zagrożeń sprawdza się; od jesieni projekt w całej Polsce Pilotaż krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa, prowadzony w Podlaskiem, Pomorskiem oraz w Warszawie, sprawdza się - uważa wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński (fot. facebook/Jarosław Zieliński)

• Pilotaż krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa, prowadzony w Podlaskiem, Pomorskiem oraz w Warszawie, sprawdza się - uważa wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
• Od jesieni projekt ma być realizowany w całej Polsce.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w części interaktywnej pozwala zgłaszać przypadki zachowań czy sytuacji, które przeszkadzają mieszkańcom, choć nie zastępują formalnego zawiadomienia policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jak mówił wiceminister Zieliński na konferencji prasowej w Białymstoku, najwięcej zgłoszeń do krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa było w województwie podlaskim: to 2065 informacji w lipcu. W województwie pomorskim było ich poniżej 2 tys. - Wszędzie jest znaczące zainteresowanie mieszkańców tym narzędziem - ocenił wiceszef MSWiA.

Przedstawiał dane, z których wynika, iż 43 proc. informacji zweryfikowano pozytywnie, czyli te zgłoszenia potwierdziły się. - To jest wysoki wskaźnik. Była obawa, czy nie będzie zgłoszeń czy to dla żartu, czy nieodpowiedzialnych po to, żeby zakłócić funkcjonowanie mapy. Tego nie obserwujemy - powiedział. Zaznaczył, że do tego wśród zdarzeń niepotwierdzonych mogą być zagrożenia, które istnieją ale "nie sposób było ich potwierdzić".

Czytaj też: Rząd Beaty Szydło pracuje na śmieciówkach

Jak wynika ze statystyk dotyczących pilotażu w województwie podlaskim, najczęstsze zgłoszenia to przypadki picia alkoholu w miejscach niedozwolonych. W Białymstoku chodzi m.in. o park Planty w centrum miasta, gdzie odbyła się poniedziałkowa prezentacja danych, z udziałem m.in. policyjnych koordynatorów programu.

Kolejne liczne zgłoszenia, to przekraczanie prędkości jazdy oraz niewłaściwe parkowanie. Były też zgłoszenia np. dzikich wysypisk śmieci, kąpielisk oraz niewłaściwego oznakowania dróg.

W ocenie wiceministra, główną wartością projektu jest nie samo zgłaszanie takich zagrożeń, ale reakcja na nie policji. - Przez to zmniejsza się od razu, poprzez działania policji, stan zagrożeń, a zwiększa się bezpieczeństwo - mówił Zieliński.

Wśród wniosków z pilotażu zgłaszanych przez policyjnych koordynatorów jest np. to, by można było doprecyzować czas zgłoszenia i potwierdzenia na interaktywnej mapie, a także odnotować, że dane zagrożenie zostało usunięte (np. skorygowano złe oznakowanie drogi).

Policja zaznacza, że zgłoszenie informacji do krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa nie zastępuje formalnego zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Bójki, pobicia, włamania, sytuacje, które się dzieją, muszą być zgłaszane natychmiastowo na numer 112 - podkreślił podlaski komendant wojewódzki policji Daniel Kołnierowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA