REKLAMA

Zieliński: planujemy czasową kontrolę graniczną na ŚDM i szczyt NATO

  • Autor: PAP/AS
  • 20 lutego 2016 10:38
Zieliński: planujemy czasową kontrolę graniczną na ŚDM i szczyt NATO "Wszystko przebiega zgodnie z planem; wszystkie służby robią to, co powinny" (fot. Julo/wikipedia CC0)

MSWiA planuje przywrócić czasowe kontrole graniczne zarówno na Światowe Dni Młodzieży, jak i na szczyt NATO w Warszawie - powiedział PAP wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Jak dodaje, resort chce też, by jeszcze przed tymi wydarzeniami weszła w życie tzw. ustawa antyterrorystyczna.

 "Wszystko przebiega zgodnie z planem; wszystkie służby robią to, co powinny" - podkreśla wiceminister. Zapewnia, że na przygotowania do szczytu i ŚDM nie ma wpływu niedawna rezygnacja komendanta głównego policji insp. Zbigniewa Maja. "Niezależnie od tego, kto kieruje formacją, czy to jest komendant, czy osoba pełniąca obowiązki komendanta - jak teraz, w ostatnich dniach - prace trwają" - dodaje.

Resort chce, by jeszcze przed szczytem i ŚDM weszła w życie tzw. ustawa antyterrorystyczna. "Robimy wszystko, aby ta ustawa weszła w życie przed tymi wydarzeniami. To by nam lepiej zintegrowało wszystkie siły i zapewniło niezbędne środki reagowania. W Polsce - według oceny międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych - jest obecnie niski stan takich zagrożeń. To nie może nas jednak usypiać. Wiemy, że sytuacja jest dynamiczna, musimy być przygotowani na wszystkie okoliczności" - zaznacza Zieliński.

MSWiA planuje również przywrócić na czas trwania szczytu i ŚDM czasowe kontrole graniczne. "Ten mechanizm czasowego przywrócenia kontroli granicznej był już dwukrotnie stosowany (na Euro 2012 i szczyt klimatyczny), i to się sprawdziło. Pozwoliło zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uważamy, że teraz także trzeba takie rozwiązanie zastosować. Światowe Dni Młodzieży będą dużą uroczystością, z ogromną, międzynarodową liczbą uczestników, przede wszystkim młodych ludzi. Szczyt NATO będzie dużym zgromadzeniem VIP-ów, wysokich przedstawicieli wielu państw" - mówi wiceminister.

Oprócz prac nad ustawą antyterrorystyczną rząd pracuje również nad przygotowaniem specustawy. Ustawa ta - jak przypomina wiceszef MSWiA - ma ułatwić np. przeprowadzanie zakupu sprzętu dla służb.

"Do projektu specustawy poszczególne resorty zgłosiły swoje wnioski; z naszej strony to tak naprawdę dwa elementy. Pierwszy dotyczy realizacji zamówień na zakup niezbędnego sprzętu dla policji i innych służb, drugi - możliwości wypłacenia ekwiwalentu funkcjonariuszom, którzy będą pracować przy ŚDM w godzinach ponadnormatywnych. Środki na ten cel są zagwarantowane w budżecie państwa na 2016 rok" - podkreśla wiceminister.

Przypomina, że koordynacją przygotowań do zabezpieczenia ŚDM i szczytu NATO zajmuje się z ramienia resortu zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Dotąd na jego czele stał komendant główny policji. "Uznaliśmy, że trzeba wzmocnić ten zespół i przenieść kierowanie jego pracami na wyższy szczebel" - poinformował Zieliński, dodając, że teraz on będzie kierować pracami zespołu, a szef policji będzie jego zastępcą.

"To nie jest najzręczniejsze, kiedy szef jednej służby ma w jakimś sensie stawać ponad szefem drugiej służby, to jest rola ministra. W poszczególnych służbach są również powołane zespoły, które nadzorują i monitorują działania związane z przygotowaniami" - wyjaśnia.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie, weźmie w nich udział papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA