REKLAMA

Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Zabrakło pięciu głosów

  • Autor: PAP
  • 25 września 2015 12:22
Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Zabrakło pięciu głosów Przeciwko postawieniu b. ministra sprawiedliwości przed TS było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch. Fot. solidarni.pl

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (ZP) nie stanie przed Trybunałem Stanu. Do podjęcia uchwały w tej sprawie potrzebnych było 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS w piątkowym głosowaniu opowiedziało się 271 posłów.

Przeciwko postawieniu byłego ministra sprawiedliwości przed TS było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.

W sytuacji, gdy Sejm nie podjął uchwały o postawieniu Ziobry przed TS, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła umorzenie postępowania w tej sprawie.

Wcześniej posłowie w głosowaniu zdecydowali, że nie zwrócą wniosku w sprawie Ziobry ponownie do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Ziobro i Kaczyński: bez podstaw

Wnioski o postawienie Ziobry - a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

"Zbigniew Ziobro triumfuje"

Andrzej Rozenek, poseł niezrzeszony, ocenił, że wniosek powinien być rozszerzony. Ocenił, że przed Trybunałem Stanu należy postawić wszystkich zajmujących wysokie stanowiska w „IV RP”. Przede wszystkim były premier Jarosław Kaczyński.

Standard konstytucyjny 3/5 sprawia, że przy takich głosach pozostaje sejmowa arytmetyka. Wszyscy obecni posłowie Platformy poparli wniosek. Jeżeli Zbigniew Ziobro triumfuje, że jego sprawą zajęła się Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, że sprowadził dramat dla tylu osób, to ja mu gratuluję triumfalizmu - powiedział minister sprawiedliwości Borys Budka.

Ziobro: nawet w takiej sprawie koalicja okazała się nieudacznikami

Koalicja rządząca okazała się być nieudacznikami, nie potrafi zrealizować tego, co tak hucznie zapowiadała przez osiem lat - tak Zbigniew Ziobro skomentował to, że wniosek o postawienie go przed TS nie uzyskał w piątek w Sejmie większości.

Jak się okazało, większość rządząca PO-PSL nawet w takiej sprawie okazała się być nieudacznikami, nie potrafi zrealizować tego, co tak hucznie przez osiem lat zapowiadali. Trudno się więc dziwić, że pani Ewa Kopacz sprowadza nam islamskich imigrantów, trudno się dziwić tym nierozliczonym licznym aferom, rosnącemu bezrobociu i ubożeniu Polaków. Oni są po prostu nieudacznikami w każdym calu, w każdej dziedzinie, w każdej sprawie - oświadczył Ziobro po głosowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA