REKLAMA

Ziobro: polskie przepisy ws. mediów bardziej demokratyczne niż niemieckie

 • Autor: PAP/AS
 • 10 stycznia 2016 09:04
Ziobro: polskie przepisy ws. mediów bardziej demokratyczne niż niemieckie "Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców, by przyjęli podobne zasady." (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

W Niemczech jest powiedzenie „czyja władza - tego radio”. Sprowadza się do zasady, że szefów publicznych mediów wyznaczają rządzący politycy. Ustawa, nad którą pracuje polski rząd, przewiduje znacznie bardziej demokratyczne rozwiązania - pisze MS Zbigniew Ziobro do komisarza UE Guenthera Oettingera.

"Tydzień temu w wywiadzie dla 'Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung' skrytykował Pan działania wybranego demokratycznie polskiego parlamentu i rządu, które mają przywrócić obiektywizm i niezależność mediów publicznych w Polsce. Zażądał Pan, by postawić Polskę pod nadzorem. Tego rodzaju słowa, wypowiadane przez niemieckiego polityka, budzą wśród Polaków jak najgorsze skojarzenia. Także moje. Jestem wnukiem polskiego oficera, który w czasie II wojny światowej walczył w podziemnej Armii Krajowej z 'niemieckim nadzorem'" - napisał Ziobro w liście otwartym do komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, przesłanym w sobotę PAP.

Dodał, że nie ma w zwyczaju odpowiadać "na niemądre uwagi o Polsce wypowiadane przez zagranicznych polityków", ale do napisania listu sprowokowało go podejście niemieckich mediów do informacji o seksualnych atakach na kobiety, do których doszło w sylwestrową noc w niemieckich miastach.

"Wydarzenia, które budzą obawę także o bezpieczeństwo przebywających w Niemczech Polaków, zostały na kilka dni zatajone przez niemieckie media. Były minister spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich nazwał to wręcz kartelem milczenia. Cenzurowanie tych informacji przez niemieckie media wprawiło w osłupienie opinię publiczną na świecie. Na próżno czekałem na zdecydowaną reakcję z Pańskiej strony na tak rażące naruszenie prawa obywateli do informacji. Doszedłem do przykrego wniosku, że łatwiej Panu mówić o fikcyjnych zagrożeniach dla wolności mediów w innych krajach niż piętnować cenzurę w swojej ojczyźnie" - napisał Ziobro.

Minister sprawiedliwości pyta w swoim liście Oettingera m.in., czemu nie reagował, "kiedy w czerwcu 2014 roku agenci służb specjalnych wdarli się do redakcji jednego z największych tygodników w Polsce 'Wprost' i szarpali się z jego redaktorem naczelnym, żeby wydrzeć mu przenośny komputer z nagraniami kompromitującymi ówczesny rząd".

"Czy znajdzie Pan usprawiedliwienie dla zwolnienia pół tysiąca pracowników Telewizji Polskiej i zmuszenia ich do zatrudnienia się w zewnętrznej firmie na upokarzających warunkach dokonane za czasów rządów PO-PSL?!(...)" - pisze Ziobro.

"Szanowny Panie Komisarzu, w Pańskim ojczystym kraju, w Niemczech, funkcjonuje powiedzenie: 'cuius regio – eius radio', a więc 'czyja władza – tego radio'. Sprowadza się do prostej zasady, że szefów publicznych rozgłośni i telewizji wyznaczają politycy sprawujący aktualnie władzę. Ustawa o mediach, nad którą pracuje polski rząd, przewiduje znacznie bardziej demokratyczne rozwiązania. Zakłada, że Radę Narodową Mediów będą wybierać prezydent i obie izby parlamentu" - napisał minister sprawiedliwości do unijnego komisarza.

"Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców, by przyjęli podobne zasady. Nie będę też wzywać, by w związku z cenzurą informacji o sylwestrowych atakach opuszczać niemiecką flagę do połowy masztu – tak, jak to Pan proponował kiedyś uczynić z flagami państw Unii Europejskiej, które są zadłużone wobec Niemiec. Proszę, żeby Pan – choćby ze względu na powagę swojego urzędu – zachował w swoich wypowiedziach większą powściągliwość, a przede wszystkim obiektywizm" - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Polska pod nadzorem

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem.

"Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem" – powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą.

Niedawno rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował, że zaplanowana na 13 stycznia debata KE ws. Polski będzie miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa.

Wcześniej o informacje w sprawie ustawy dotyczącej funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i tzw. ustawy medialnej w listach wysłanych 23 i 30 grudnia zwrócił się do szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości wiceprzewodniczącego KE Frans Timmermans.

W piątek minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk; w poniedziałek minister skarbu ma zaprezentować nowe rady nadzorcze tych mediów. Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia.

Wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański powiedział PAP w końcu grudnia, że następnym krokiem "będzie przekształcenie mediów publicznych w media narodowe, poprzez zmianę ich ustroju prawnego". Projekt tzw. dużej ustawy medialnej zakłada m.in., że z dniem wejścia ustawy w życie dotychczasowe spółki zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne, a ich szefów będzie mianować nowa Rada Mediów Narodowych, której członków wskażą z kolei Sejm, Senat i prezydent.

W sobotę Pod hasłem "Wolne Media" w wielu miastach w całym kraju odbyły się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji. Uczestnicy protestowali przeciwko dokonanym ostatnio zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji, a w konsekwencji tego w zarządach TVP i Polskiego Radia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • idealista 2016-01-13 21:19:00
  Popieram w całości punkt widzenia PANA Z. ZIOBRO w sprawie wtrącania się polityków niemieckich do naszych spraw POLSKICH.
 • Kuruc 2016-01-11 21:31:27
  Pan Ziobro działa w interesie Putina. Kłótnie między Polakami a Niemcami o nastawieniu antyrosyjskim to jest to o czym marzył. Więcej takich "Mężów stanu" jak Ziobro, Waszczykowski, Kukiz, Duda a pakt Gabriel-Putin mamy w kieszeni.
 • Przemyślida 2016-01-10 21:39:08
  Jak Piłsudski uważał że Niemcy za bardzo głowę podnoszą to posyłał Becka do Paryża i Berlin naprawdę się bał. Czy p. Ziobro i Waszczykowski są w stanie zawrzeć jakiekolwiek porozumienie międzynarodowe które spowoduje że ich słowa będą rzeczywistym problemem dla Berlina? Nawet Orban im nie pomoże bo Węgrzy wiszą na montowniach niemieckich koncernów samochodowych (zwolnili je na 10 lat od płacenia podatków). Mężów stanu poznaje się m.in po tym że ich słowa są dopasowane do siły którą rzeczywiście dysponują.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA