REKLAMA

Ziobro: wyrok TK wydany przez niewłaściwy skład nie może być opublikowany

 • Autor: PAP
 • 07 marca 2016 21:31
Ziobro: wyrok TK wydany przez niewłaściwy skład nie może być opublikowany Zbigniew Ziobro nie będzie uczestniczył w rozpoczynającej się we wtorek (8 marca) rozprawie dotyczącej grudniowej nowelizacji ustawy o TK. (fot. facebook.com/solidarnapl)

Tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu, albo wydany z naruszeniem procedury nie może być publikowany do czasu usunięcia wad - napisał prokurator generalny Zbigniew Ziobro w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego.

Poinformował ponadto, że nie będzie uczestniczył w rozpoczynającej się we wtorek (8 marca) rozprawie dotyczącej grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Przypomnijmy, w najbliższych dniach TK ma badać nowelizację ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS - zaskarżoną przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa.

Prokurator generalny sformułował w piśmie do TK stanowisko w trzech kwestiach proceduralnych. Przede wszystkim napisał, że sprawa powinna być rozpatrywana w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 sędziów, co wynika z brzmienia ustawy o TK obowiązującej po wejściu w życie nowelizacji z 22 grudnia 2015 r.

- Rozstrzygnięcie o tym, czy wnioski w niniejszej sprawie mają być rozpoznane na rozprawie, czy na posiedzeniu, powinno zapaść w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego, jako składzie właściwym do orzekania w sprawie, liczącym co najmniej 13 sędziów Trybunału - napisał Ziobro w piśmie.

Stwierdził ponadto, że w razie podjęcia przez liczący co najmniej 13 sędziów pełny skład TK rozstrzygnięcia o rozpoznaniu sprawy na rozprawie, wyznaczenie terminu rozprawy powinno nastąpić według kolejności wpływu spraw do Trybunału. Poza tym powinno ono uwzględniać zasadę, iż rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie określonego w ustawie okresu od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o terminie rozprawy. Grudniowa nowelizacja ustawy o TK przewiduje dla spraw orzekanych w pełnym składzie 6-miesięczny termin.

Ziobro zauważył, że prezes TK wyznaczył pełny skład Trybunału dla rozpoznania tej sprawy i wskazał 10-osobowy skład orzekający Trybunału, który uzupełniony został o dwóch kolejnych sędziów TK.

Prokurator generalny napisał, że konieczność przestrzegania zasady działania Trybunału Konstytucyjnego we właściwym składzie i we właściwej procedurze ma istotne następstwa także dla publikacji jego orzeczeń. Wskazał, że ze względu na znaczenie publikacji, ogłaszanie orzeczeń TK nie może sprowadzać się do prostej czynności technicznej polegającej na przeniesieniu do organu publikacyjnego tekstu otrzymanego od Prezesa Trybunału.

- Prezes Rady Ministrów musi dbać o to, aby ogłoszony w organie publikacyjnym tekst orzeczenia Trybunału nie zawierał błędów istotnie wpływających na sens orzeczenia. Musi także badać, czy tekst przekazany mu do publikacji spełnia prawne wymogi orzeczenia (...). Oznacza to, że tekst zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu albo wydany bez przestrzegania norm proceduralnych nie może być publikowany do czasu usunięcia wad - ostrzega prokurator generalny.

Zaznaczył, że "publikacja istotnie wadliwego tekstu w oficjalnym organie publikacyjnym prowadziłaby do naruszenia zasady pewności prawa wypływającej z wyrażonej w art. 2 Konstytucji, zasady demokratycznego państwa prawnego". Według Ziobry de facto byłoby to wprowadzenie opinii publicznej w błąd co do faktu dojścia do skutku tak wadliwego orzeczenia.

Zwrócił uwagę na negatywny odbiór społeczny publikacji orzeczenia dotkniętego wadą kwalifikowaną, powodującą nieważność takiego orzeczenia. Według niego informacja taka z pewnością dotarłaby do społeczeństwa, "a fakt opublikowania orzeczenia - mimo tej jego wadliwości - podważyłby znacząco zaufanie obywateli do państwa".

- Jednocześnie, wobec stwierdzonych wyżej, nader poważnych zastrzeżeń do trybu procedowania Trybunału Konstytucyjnego w niniejszej sprawie - zmuszony jestem oświadczyć, iż do czasu spełnienia wymogów wskazanych w petitum niniejszego stanowiska Prokurator Generalny, szanując zasadę legalizmu, nie będzie uczestniczył w postępowaniu w sprawie o sygnaturze akt K 47/15 - podsumował prokurator generalny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Nawróć się do Rydzyka 2016-03-08 17:11:11
  Do I stolica Polski: Fakt, z nudów nabijam się z takich głupoli, dlatego też nie podpisuję się pod tym własnym Nick. Podpowiem możesz pocałować mnie w zadek! Fajne posiadam fotki jak z meckami na głowie Zbysio, Jaruś itd. w Izraelu żydów udawali.
 • Nawróć się do Rydzyka 2016-03-08 17:07:23
  Do I stolica Polski: Fakt, z nudów nabijam się z takich głupoli, dlatego też nie podkuję się pod tym własnym Nick. Podpowiem możesz pocałować mnie w zadek! Fajne posiada fotki jak z meczami na glowie Zbysio, Jaruś itd. w Izraelu żydów udawali.
 • I stolica Polski 2016-03-08 15:06:24
  Do Nawróć się do Rydzyka: nikczemniku nie odwołuj się do wiadomo - ojca Rydzyka , gdyż nasze wyznania światopoglądowe są każdego człowieka prywatną i osobistą sprawą , jest to niesmaczne i obrzydliwe. Pan Minister Ziobro jest człowiekiem w pełni umysłu , nie jest pomylony , bo piastuje bardzo odpowiedzialne stanowisko w rządzie. Doprowadzi do tego , że tacy jak ty zostaną pogonieni do roboty , a nie obrażania konstytucyjnego i praworządnego Ministra. Skandal o jakim przestępstwie PIS piszesz wokół TK , to żarty twoje i fanaberie , jeżeli masz dowody na przestępstwo w tej dziedzinie prawa - zgłoś ten czyn do prokuratury. Po co w Polsce TK - 3 miesiące siedzieli , sędziowie , brali kasę z naszych podatków i nie orzekali , więc za co pobrali wynagrodzenia , za lenistwo i spijanie kawy i jedzenie ciasteczek , to jest w porządku w porównaniu do mnie , gdzie pracuję 12 godzin na dobę. Zagonić tą elitarną grupę do roboty , wtedy sporów nie będzie i ty też weź się do solidnej pracy , jak przeciętny Polak , bo widzę , że z logicznym rozumowaniem wydarzeń w kraju - wiedza kiepska i mizerna , za dużo wolnej laby.
 • Nawróć się do Rydzyka 2016-03-08 13:22:54
  Do I stolica Polski: Rada Europejska rozpoczęła procedurę, która wykluczy nas z głosowań bardo ładnie Zbyszku pomylony.Standard & Poor's obniżyło rating Polski do poziomu BBBplus za przestępstwa PiS wokół Trybunału Konstytucyjnego, jaki kurs dzisiejszy Dolara czy Euro do złotówki?Kto za powyższe płaci, Polscy obywatele!
 • I stolica Polski 2016-03-08 09:00:58
  Do Nawróć się: ty jesteś prostakiem i nieudacznikiem , jak wy wszyscy kłamcy , oszuści i dorobkiewicze z PO , N, PSL i szatańskiego tworu ażurowego KOD. Pan Minister to praworządny człowiek , broni biednych przed wielkimi rekinami karierowiczów i wąskiej elity , którzy są silni i wszędzie mają wpływy , korupcyjne i nepotyczne. Niech się Pan nie poddaje Panie Ministrze tych grupom nacisku rodem z PRL.
 • Nawróć się 2016-03-08 06:28:07
  Postradał zmysły obecny Prokurator Generalny z nienawiści! Projekt Komisji Weneckiej w sprawie opinii do wyroków TK po rozmowie z jegomościem potwierdza ,Prokurator obecny to błazen i kombinator w żadnym wypadku oszust nie może być mężem stanu!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA