REKLAMA

"Zjednoczeni dla Śląska" spełnią wymogi 5 proc. progu wyborczego?

 • Autor: TM
 • 25 września 2015 11:18
"Zjednoczeni dla Śląska" spełnią wymogi 5 proc. progu wyborczego? "Zjednoczeni dla Śląska" muszą zwrócić się do PKW o przyznanie mu formalnego statusu mniejszości, Fot. facebook

Lista Komitetu Wyborczego Zjednoczeni dla Śląska została zatwierdzona. Jednak kwestia zwlnienia z 5-procentowego progu wyborczego pozostaje otwarta. Decyzja już wkrótce – pisze "Dziennik Zachodni".

Listy komitetu "Zjednoczeni dla Śląska" spełniły określone wymogi i nie było powodu, by ich nie zarejestrować. Komitet wystawił kandydatów z mniejszości niemieckiej oraz śląskich organizacji.

Polskie prawo mówi, że kandydatem może być osoba z obywatelstwem polskim, w określonym wieku, posiadająca bierne prawo wyborcze. Tak właśnie jest w tym wypadku – powiedział Wojciech Litewka, dyrektor Wojewódzkiego Biura Wyborczego w Katowicach.

PKW podejmie decyzję o przyznaniu formalnego statusu mniejszości. Fot. youtube.com

Jego zdaniem "PKW nie ma prawa pytać o narodowość".

Gazeta przypomina, że "komitet mniejszości narodowej, jakim są "Zjednoczeni dla Śląska" musi zwrócić się do PKW o przyznanie mu formalnego statusu mniejszości, co umożliwia ominięcie 5 proc. progu wyborczego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • zaciekawiony 2015-09-25 20:54:09
  Do reks123: Możesz napisać coś więcej na temat tych czystek etnicznych na Śląsku na początku XX wieku?
 • reks123 2015-09-25 12:56:54
  Do erwin: Przekonamy się. Polskie służby zostaną odbudowane i takie ruchy godzące w podstawy państwa będą prześwietlane i na bieżąco monitorowane. A poza tym Wy, to znaczy kto ? Jesteście aroganckm marginesem Śląska. I Niemcy Wam też nie pomogą, poprzez swoje błędy już mają kłopoty i będą mieli tych kłopotów jeszcze więcej, w różnych obszarach politycznych, społecznych i przypuszczam gospodarczych również. Poczytaj sobie chłopie jak Niemcy krwawo tłumili strajki Ślązaków na początku XX wieku, jak przeprowadzali czystki etniczne. Skąd te sentymenty, nie znasz historii ?. Pozdrawiam
 • erwin 2015-09-25 12:35:46
  spokojnie reks123. My mamy swoich ludzi i w po i w pis i w korwinie i w ruchu narodowym. obojętnie na kogo zagłosujesz jesteś w (...) :-)
 • reks123 2015-09-25 11:56:40
  Jeszcze miesiąc i "opcja niemiecka" na polskim Śląsku, nie będzie miała poparcia tego pseudo polskiego rządu. Ta kamaryla nie będzie już u władzy. I znajdą zastosowanie przepisy polskiego prawa i konstytucji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA