REKLAMA

Zjednoczeni dla Śląska: walczymy o Sejm w trzech okręgach

  • Autor: TM
  • 11 września 2015 12:13
Zjednoczeni dla Śląska: walczymy o Sejm w trzech okręgach Komitet Komitet Zjednoczeni dla Śląska wystawi listy w trzech okręgach. Fot. facebook.com

Komitet Zjednoczeni dla Śląska, utworzony wspólnie przez organizacje mniejszości niemieckiej oraz śląskie stowarzyszenia przedstawiły swoje listy do Sejmu. Wystawi je w trzech okręgach: katowickim, gliwickim oraz rybnickim.

To przykład integracji na gruncie konstytucji, świadcząca o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślamy lojalność wobec państwa polskiego, chociaż może się zdarzyć, że w kampanii ktoś powie, że ta lojalność powinna działać w dwie strony - uważa szef sztabu wyborczego Dietmar Brehmer.

Trzy okręgi

Katowicką listę otwiera prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego, filolog klasyczny, regionalista. „Dwójką” jest Dawid Brehmer, syn Dietmara, działacz Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i przyszłość". Na trzecim miejscu znalazł się były dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński. 

W Rybniku na pierwszym miejscu znalazła się przedstawicielka mniejszości Anna Ronin, była kandydatka na prezydenta Raciborza. „Dwójką” jest Marcin Polok z RAŚ.

W Gliwicach jedynką jest radny wojewódzki RAŚ Andrzej Sławik, a drugi jest Martin Lippa działacz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w województwie śląskim.

Potrzebne są zmiany

Społeczeństwo oczekuje zmian. Liczę, że do urn podczas wyborów pójdzie więcej wyborców, niż to miało miejsce podczas referendum, które okazało się wielką porażką – powiedziała Ronin.

Pierwsze miejsca na listach, które muszą być skierowane do PKW do 15 września, Mniejszość Niemiecka postanowiła oddać Ślązakom, dla swoich przedstawicieli zarezerwować miejsca drugie. To właśnie Niemcy z województwa śląskiego zaproponowali przedstawicielom regionalnych organizacji wspólny start - przypomina „Dziennik Zachodni”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA