REKLAMA

Zjednoczona Lewica: brak mieszkań problemem Polaków

  • Autor: PAP
  • 06 października 2015 15:07
Zjednoczona Lewica: brak mieszkań problemem Polaków Mamy bardzo dobrą ekipę ludzi, którzy są sprawdzeni, kompetentni, wiarygodni – powiedziała Nowacka. Fot. zjednoczona-lewica.pl

Problemem Polaków jest obecnie brak mieszkań - mówiła w Poznaniu liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. Jak podkreśliła, rozwoju wymaga system budowy mieszkań na wynajem.

Podczas konferencji prasowej przy kamienicy, której mieszkańcy padli ofiarami tzw. czyścicieli kamienic, Nowacka podkreśliła wkład lewicy w zmianę prawa chroniącego lokatorów.

Dziś główny problem Polaków to problem braku mieszkań, których brakuje na rynku ok. 1,5 mln. Trzeba zrobić wszystko, by Polki i Polacy mogli mieć własne mieszkanie. By mogli o nim marzyć i by było ich na nie stać. By nie byli wpuszczani w pułapki kredytowe kredytów walutowych - podkreśliła Nowacka.

Współpraca państwa z gminami i samorządami

Według niej przede wszystkim trzeba rozwijać mieszkalnictwo pod wynajem.

Obecnie buduje się i tak za mało mieszkań. Ale i tak to, w co inwestowane są publiczne pieniądze to środki, które idą na mieszkania do kupienia i wsparcie deweloperów. A przecież można rozwiązywać sprawę poprzez współpracę państwa z gminami i samorządami. To jest możliwe. To ma miejsce również w Poznaniu, gdzie taka współpraca istnieje - zaznaczyła.

Spotkanie prasowe zorganizowano przy kamienicy przy ul. Stolarskiej, której mieszkańcy padli ofiarami tzw. czyścicieli kamienic.

Szef lokalnych struktur SLD Tomasz Lewandowski przypomniał, że kamienica ta była teatrem dramatycznych zdarzeń.

Ludzie wynajęci przez nowych właścicieli przez długi czas dręczyli lokatorów: odcinali wodę, gaz, powodowali, że ich życie stało się udręką. Dziurawiono ściany, sufity, wlewano fekalia do mieszkań uczciwych ludzi - mówił.

Jak dodał, podobne zdarzenia miały miejsce w kilkunastu innych kamienicach w Poznaniu.

"Symbol pewnego draństwa i świństwa"

Nowacka podkreśliła, że jest dumna z poznańskich radnych lewicy, którzy przez lata działali na rzecz mieszkańców ulicy Stolarskiej.

Ulicy, która jest symbolem pewnego draństwa i świństwa czynionego lokatorom. Czyszczenie kamienic przybrało tutaj symboliczną formę obrzydliwego wyzysku. Przeciwko temu lewica i Zjednoczona Lewica opowiadała się i będzie się opowiadać - oświadczyła.

Liderka Zjednoczonej Lewicy przypomniała o zmianach w prawie, mających na celu wsparcie nękanych lokatorów kamienic. Jak podkreśliła, inicjowane przez lewicę zmiany kodeksu karnego, prawa budowlanego i kodeksu wykroczeń, zostały wywołane także sprawą ul. Stolarskiej w Poznaniu.

To dzięki lewicy takie świństwa jakie działy się tutaj uczciwym ludziom nigdy więcej nie będą miały miejsca - zaznaczyła.

Zjednoczona Lewica chce zwiększenia kar nakładanych na czyścicieli kamienic za nieuzasadnione odcięcie mediów w kamienicy.

Kandydaci z Poznania

Barbara Nowacka przedstawiła na konferencji liderów poznańskiej listy Zjednoczonej Lewicy w wyborach do Sejmu. Liderem listy w Poznaniu jest szef Unii Pracy Waldemar Witkowski. Zdaniem Nowackiej, są szanse na zdobycie w okręgu poznańskim dwóch mandatów.

Mamy bardzo dobrą ekipę ludzi, którzy są sprawdzeni, kompetentni, wiarygodni. To są ludzie wywodzący się z różnych środowisk. Jestem przekonana, że z Wielkopolski i z Poznania będziemy mieli mocną grupę parlamentarzystów - powiedziała.

W 2011 roku SLD i Ruch Palikota zdobyły w Poznaniu po jednym mandacie. W regionie - po cztery mandaty. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Koalicję Zjednoczona Lewica współtworzą: SLD, Twój Ruch, PPS, Unia Pracy i Zieloni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA