REKLAMA

Zjednoczona Lewica razem z ZNP. Jest porozumienie

  • Autor: PAP
  • 15 października 2015 13:52
Zjednoczona Lewica razem z ZNP. Jest porozumienie Bez innowacyjnego nauczania w szkole gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała – powiedziała Nowacka. Fot. facebook.com

Zjednoczona Lewica i Związek Nauczycielstwa Polskiego podpisały w porozumienie programowe przed wyborami parlamentarnymi. Deklaracja daje gwarancję, że problematyka edukacji będzie nadal istotna - uważa prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Broniarz poinformował, że przed miesiącem ZNP wysłał do prawie wszystkich ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych projekt porozumienia programowego dotyczącego najważniejszych kwestii związanych z edukacją - finansowania, statusu zawodowego nauczycieli czy ustroju szkół. Pierwsza, rzeczowo i konkretnie, odpowiedziała na to Zjednoczona Lewica - podkreślił prezes ZNP.

"Bez tego ludzie nie mają szansy na dobry start"

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka zaznaczyła, że dla jej ugrupowania edukacja jest jednym z najważniejszych problemów, ponieważ "bez innowacyjnego nauczania w szkole, bez kreatywnych i światłych nauczycieli, polska gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała".

Właśnie w szkole dowiadujemy się tego, jak żyć, jak żyć społecznie, jak się uczyć, zyskujemy umiejętności kreatywnego myślenia, odpowiedzialności, a bez tego ludzie nie mają szansy na dobry start zawodowy - podkreśliła Nowacka.

Chcemy, by edukacja była innowacyjna, by polscy nauczyciele uczyli dobrze, a by to czynić, muszą być godnie wynagradzani - mówiła liderka ZL.

Deklarowała, że lewica będzie współpracować z ZNP, bo to nauczyciele mają "globalne spojrzenie na edukację".

Z list ZL kandyduje wielu członków związku

Porozumienie dotyczy m.in. gwarancji realizacji konstytucyjnego prawa do bezpłatnej edukacji na wszystkich poziomach, wsparcia dla samorządów terytorialnych w zakresie edukacji, właściwego usytuowania materialnego nauczycieli, gwarancji dotyczących statusu zawodowego nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela.

Broniarz ocenił, że podpisana deklaracja jest "rękojmią, że problematyka edukacji będzie nadal istotna, a jeśli będą podejmowane jakiekolwiek zmiany, to w porozumieniu ze środowiskiem nauczycielskim".

Brak takiego fundamentu jak dostęp do bezpłatnej, powszechnej edukacji, bez takiego fundamentu, jak edukacja przedszkolna powoduje nierówny start w dorosłe życie - podkreślił Broniarz.

Prezes ZNP zwrócił także uwagę, że to właśnie z list Zjednoczonej Lewicy kandyduje wielu członków związku.

W poniedziałek ZNP organizuje debatę na temat statusu zawodowego i materialnego nauczycieli i do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich partii poza partią KORWiN. Na zaproszenie - powiedział Broniarz - jak dotąd nie odpowiedziało PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-10-15 15:44:45
    Właściwie mnie to nie dziwi. Doskonale pamiętam, że ZNP uczestniczyło w porodzie SLD.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA