REKLAMA

Zjednoczona Lewica rusza na Śląsk. Propozycje dla górników

  • Autor: PAP
  • 07 października 2015 08:57
Zjednoczona Lewica rusza na Śląsk. Propozycje dla górników Chcemy rozmawiać o wszystkich problemach górnictwa - zaznaczyła liderka Zjednoczonej Lewicy. Fot. facebook.com

O bezpieczeństwie energetycznym i koniecznych zmianach w górnictwie politycy Zjednoczonej Lewicy chcą rozmawiać w środę z górnikami i związkami zawodowymi. Liderka ZL Barbara Nowacka, która tego dnia odwiedzi woj. śląskie mówi: "nie nacjonalizacja, nie prywatyzacja, a racjonalizacja kopalń".

W konferencji prasowej przed Sejmem oprócz Nowackiej wziął udział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Nowacka poinformowała, że podczas wizyty w woj. śląskim ma m.in. zaplanowane spotkania w żłobku, gdzie będzie rozmawiać o dostępie dzieci do pierwszej edukacji.

Po drugie jedziemy spotkać się z górnikami oraz wdowami górniczymi. Chcemy rozmawiać o wszystkich problemach górnictwa, nie tylko o wybranych i nie tylko przez chwilę - zaznaczyła liderka Zjednoczonej Lewicy.

Konieczne zmiany w górnictwie

Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, o koniecznych zmianach w górnictwie, ale także, by te zmiany były pozytywne, nie powodowały ani zamykania miejsc pracy, ani strat w gospodarce. Tak, jak robione były choćby reformy w Niemczech - w porozumieniu ze związkami zawodowymi, ze społecznością lokalną. Nie nacjonalizacja, nie prywatyzacja, a racjonalizacja kopalń - przekonywała Nowacka.

Joński zwracał uwagę na "zagrożenie miejsc pracy i likwidacji kopalń".

Najgorsze jest to, że zostało zerwane porozumienie zawarte przez rząd z obywatelami, z górnikami, które zostało podpisane w styczniu. I dlatego jedziemy spotkać się z górnikami, bo zostaliśmy zaproszeni - powiedział.

"Jasny, czytelny plan"

Zarówno dzisiaj będziemy rozmawiali z górnikami, ze związkami zawodowymi, jak również w czwartek od godziny 5.30 mamy w planach spotkania w dwóch kopalniach - w Zabrzu, jak również w Gliwicach. Będziemy spotykali się z załogą, ze związkami zawodowymi, ale również z dyrekcją tych kopalń. Chcemy przedstawić jasny, czytelny plan, który prezentujemy od czterech lat, a jesteśmy wiarygodni - mówił Joński.

Jak podkreślił, lewica była jedyną formacją, która w latach 90. nie likwidowała kopalń.

Uważaliśmy, że to są miejsca pracy, że nie mamy żadnej alternatywnej propozycji energetycznej w Polsce wtedy. Dzisiaj chcemy zaproponować plan, który przede wszystkim skupia się wokół ograniczenia tych parapodatków, których jest około trzydziestu. Chcemy zrobić wszystko, aby import węgla bardzo mocno ograniczyć – zadeklarował.

Nowacka o debacie

Liderka Zjednoczonej Lewicy odniosła się również do planowanych debat przedwyborczych.

Pamiętamy doskonale z wyborów prezydenckich, że kandydaci zajmowali się głównie tym, kto z kim wystąpi, a kto nie wystąpi. Był to żenujący spektakl. Ale tym razem z przyjemnością zauważamy, że ta debata - wygląda na to - odbędzie się w sposób cywilizowany, że wszystkie komitety pojawią się, nie będzie pustych miejsc - zaznaczyła.

Nowacka zapowiedziała, że jako liderka Zjednoczonej Lewicy weźmie udział w debacie. Wyraziła też nadzieję, że będą w niej uczestniczyć kandydatka PiS na premiera Beata Szydło oraz szefowa PO premier Ewa Kopacz.

I będziemy mogli rozmawiać spokojnie, merytorycznie i że ta zmiana, którą zaczynamy zauważać w polskiej polityce idzie ku dobremu, że kończy się wyścig testosteronu i samców alfa, a zaczyna normalna, merytoryczna rozmowa z kobietami i mężczyznami - podkreśliła.

Telewizyjną debatę polityków przed wyborami parlamentarnymi nadadzą 20 października wspólnie TVP, TVN i Polsat - wynika z pisma wysłanego przez TVP do ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Liwka 2015-10-16 16:48:03
    I super. Górnicy też ludzie. Też nas potrzebują. Mój człowiek tez będzie o nich dbał. Popieram Grzegorz Boguckiego z Warszawy.
  • poldek 2015-10-07 21:17:35
    Niech ktoś wskaże choć jedną różnicę w programie gospodarczym Zjednoczonej Lewicy i PiS. Jedni niby są lewicą, drudzy prawicą. I jedni i drudzy chcą dawać pieniądze za dzieci (500 zł na trzecie i kolejne PiS, większa ulga prorodzinna i bezpłatne przedszkola ZL), chcą dotować górnictwo, chcą zwiększyć podatki najbogatszym (ZL 40%, PiS 39%), chcą wprowadzić minimalną stawkę godzinową (12 zł PiS, 15 zł ZL). Obniżenie wieku emerytalnego mają obie partie. Dodatkowo ZL obiecuje więcej mieszkań -skądś już to znamy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA