REKLAMA

Zjednoczona Lewica walczy o Śląsk. "Pomysł na górnictwo"

  • Autor: PAP/msom/ as/
  • 08 października 2015 12:35
Zjednoczona Lewica walczy o Śląsk. "Pomysł na górnictwo" Konwencja pokaże jak Zjednoczona Lewica widzi gospodarkę, jak widzi pracę - powiedziała Nowacka. Fot. zjednoczona-lewica.pl

17 października odbędzie się na Śląsku konwencja poświęcona m.in. sytuacji w tym regionie, górnictwu, pracy i gospodarce - zapowiedzieli w Gliwicach przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy, którzy wraz z liderką Barbarą Nowacką spotkali się z górnikami.

17 października Zjednoczona Lewica, z ludźmi pracy i związkami zawodowymi, tutaj na Śląsku przedstawi alternatywę dla Śląska, alternatywę dla tych rządów Platformy i PSL, które złamały w styczniu podpisaną umowę - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Dodał, że będzie to m.in. konwencja "z pomysłem na polskie górnictwo, na Śląsk".

Decyzja o zorganizowaniu konwencji, jak powiedział, została podjęta wspólnie ze związkowcami "z Sierpnia 80, OPZZ i całą Zjednoczoną Lewicą".

"Nie ma rozdźwięku pomiędzy pracownikami i liderami związków"

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, która spotkała się w Zabrzu i Gliwicach m.in. z górnikami, wdowami po górnikach, przedstawicielami związków, powiedziała, że "spotkania pokazały", że "nie ma żadnego rozdźwięku pomiędzy pracownikami i liderami związków zawodowych".

Wszyscy mówią to samo: chcemy mieć pracę, ale też chcemy być traktowani godnie. Nie chcemy więcej od budżetu, chcemy od budżetu tyle by gospodarka mogła działać, bo też się do niej dokładamy. Z tych rozmów już dzisiaj wiemy, że potrafimy wspólnie to wypracować - powiedziała.

Zapytana przez dziennikarzy o tematykę planowanej na Śląsku konwencji powiedziała, że "zostanie przedstawione podsumowanie polityki gospodarczej, polityki społecznej". Dodała, że konwencja pokaże "jak Zjednoczona Lewica widzi gospodarkę, jak widzi pracę" a dzięki temu, że w konwencji wezmą udział liderzy związków zawodowych będzie ona miała "wymiar pro pracowniczy" z naciskiem na funkcjonowanie praw pracowniczych.

Nowa gospodarka oparta na wiedzy

Kolejnym ważnym tematem będzie kwestia konsolidacji górnictwa z energetyką.

Górnicy mają świadomość, że węgiel to nie jest jedyne zabezpieczenie naszej energetyki. O tym też trzeba rozmawiać, że należy połączyć węgiel z energetyką - o tym też będziemy mówili 17 października - poinformowała.

Lider gliwickiej listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu Tomasz Kalita (SLD) dodał, że ich celem jest nie tylko ratowanie i wzmacnianie przemysłu górniczego, ale też stawianie na nowe technologie, innowacyjność i nową gospodarkę opartą na wiedzy.

Nasza wizja Śląska, to połączenie tradycji z nowoczesnością, to połączenie tradycyjnej gospodarki i przemysłu sektora górniczego z nowymi technologiami, z innowacjami. To wizja Śląska jako takiej drugiej Doliny Krzemowej, gdzie obok kopalń, obok tradycyjnych miejsc pracy, powstają nowe miejsca pracy w sektorze innowacji, badań naukowych, przedsiębiorczości - powiedział Kalita i dodał, że "tą wizję" Zjednoczona Lewica przedstawi na Śląsku również podczas konwencji.

Przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy, podkreślali, że planowana konwencja będzie takim "ostatnim mocnym uderzeniem" podczas tej kampanii.

Liderka Zjednoczonej Lewicy po raz kolejny zaznaczyła, że "koalicja z Prawem i Sprawiedliwością jest wykluczona".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA