REKLAMA

Zmiana premiera, Ryszard Petru: W czym Mateusz Morawiecki jest lepszy od Beaty Szydło?

  • Autor: PAP/AT
  • 08 grudnia 2017 11:48
Zmiana premiera, Ryszard Petru: W czym Mateusz Morawiecki jest lepszy od Beaty Szydło? Dla wielu było zaskoczeniem to, jak Morawiecki z doradcy Donalda Tuska został nagle wicepremierem u Jarosława Kaczyńskiego - zaznaczył Petru (Ryszard Petru, fot.twitter.com/Nowoczesna)

Dlaczego odwołuje się niby tak dobrego premiera jak Beata Szydło - pyta były lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Premier Beata Szydło złożyła w czwartek (7 grudnia) na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

Petru na piątkowym (8 grudnia) briefingu w Sejmie podkreślił, że premier Szydło była ciągle chwalona przez PiS. "Chciałbym się dowiedzieć dlaczego odwołuje się niby tak dobrego premiera i w czym wicepremier Morawiecki ma być od niej lepszy" - oświadczył.

Jak ocenił, Mateusz Morawiecki już "nie raz zaskakiwał". "Dla wielu było zaskoczeniem to, jak z doradcy Donalda Tuska został nagle wicepremierem u Jarosława Kaczyńskiego" - zaznaczył.

W ocenie Petru polityka Morawieckiego to "pasmo porażek". "Obiecywał, że nie będą podwyższone podatki, ale podwyższają składki ZUS, które są de facto podatkami, o 5 mld złotych. Zamiast prywatyzować, nacjonalizował polskie banki. Mamił nas kolejami szybkich prędkości, dronami, mówił o kosmosie. A zapomina o tym, że w Polsce wschodniej cały czas mamy problem z podstawową siecią dróg" - wyliczał Petru.

Czytaj tez: PiS: W rządzie potrzebna jest nowa wizja. Opozycja: To nic nie przyniesie

Podkreślił, że ma do przyszłego premiera serię pytań dotyczących wzrostu gospodarczego. "I pytanie podstawowe - jak on sobie to wyobraża, żeby gospodarka mogła lecieć na jednym silniku, czyli na konsumpcji" - pytał Petru.

Pytany, czy jego zdaniem elektorat PiS zaakceptuje nowego premiera, Petru ocenił, że zmiana na stanowisku szefa rządu to próba zyskania innego elektoratu, niż ten dotychczasowy. "Moim zdaniem zrobią wszystko, żeby ten elektorat to przełknął" - podkreślił.

Petru przypomniał, że PiS często atakowało go za to, że pracował w sektorze bankowym. "To pytanie, co zrobi z pierwszym bankierem Rzeczpospolitej, który zostaje teraz premierem" - mówił polityk Nowoczesnej. Na pytanie, czy Morawiecki spowoduje "nowe otwarcie" w relacjach z Unią Europejską, Petru odpowiedział, że Morawiecki na pewno robi lepsze wrażenie w UE, niż Beata Szydło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA