REKLAMA

Zmiany w KRS: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w Polsce. Będzie interweniować

 • Autor: AT/PAP
 • 14 lipca 2017 13:10
Zmiany w KRS: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w Polsce. Będzie interweniować Komisja Europejska zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce (fot. Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons)

Komisja Europejska z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce. W przyszłym tygodniu zajmie się sytuacją dot. zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce.

• Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

• Ostro na ten temat wypowiadali się też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce - poinformowała w piątek rzeczniczka KE Mina Andreeva. Dodała, że Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce.

Chodzi o przegłosowane przez Sejm zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. W czwartek (13 lipca) unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

Ostro na ten temat wypowiadali się też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Szef centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber ocenił, że zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa to przekroczenie granicy przez PiS, a także poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Czytaj też: Projekty PiS zmobilizowały opozycję

Dialog w ramach procedury praworządności, który uruchomiliśmy jakiś czas temu, to ramy, w których wszystkie istotne elementy będą analizowane, włączając ten - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Alexander Winterstein.

Zapowiedział, że zajmujący się procedurą praworządności wiceszef KE Frans Timmermans przestudiuje ustawę. Zauważył, że jeszcze nie zakończyły się nad nią prace parlamentarne. W tej chwili rozmawiamy o propozycji - dodał.

Pytany o polityczną ocenę przyjętej przez Sejm nowelizacji odparł: "nie będę z sali prasowej przedstawiał politycznej oceny tego, co się dzieje w państwach członkowskich".

Na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera Komisja Europejska zajmie się sprawą Polski (Jean-Claude Juncker, fot.danuta-hubner.pl)

Nieoficjalnie urzędnicy Komisji, z którymi rozmawiała PAP, przyznają, że poza procedurą praworządności nie mają innych narzędzi, by wpływać na władze w Warszawie w tym obszarze. Polski rząd nie musi się jednak obawiać żadnych konkretnych restrykcji, bo w Radzie Europejskiej nie ma jednomyślności, by nałożyć na Polskę sankcje.

Zdecydowanie ostrzej na środowe głosowanie w Sejmie zareagowali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Szef centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber ocenił, że zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa to przekroczenie granicy przez PiS, a także poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Czytaj też: Byli prezesi TK: Bez niezależnego sądownictwa nie istnieje państwo prawa

Wraz z tym głosowaniem PiS kładzie kres praworządności i demokracji w Polsce, opuszczając europejską społeczność wartości. Wzywamy polski rząd do porzucenia tego planu reform. Apelujemy również do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE o zareagowanie na tak poważne naruszenie podstawowych wartości UE i podjęcie działań przeciwko polskiemu rządowi - napisał w oświadczeniu Weber.

Równie krytyczne stanowisko zabrał przewodniczący Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE, były premier Belgii Guy Verhofstadt, który cenił, że "w Polsce nie ma już niezależnego i bezstronnego wymiaru sprawiedliwości". Jak zaznaczył sytuacja taka jest niezgodna z traktatami unijnymi.

Czas na działania Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej - muszą być konsekwencje - wezwał polityk. Zadał przy tym pytanie, czy środa będzie zapamiętana jako dzień, "w którym praworządność została definitywnie zniesiona w Polsce".

Opinie takie odrzuca PiS. Europoseł Tomasz Poręba ocenił, że szefowie grup politycznych w PE, do których należą posłowie polskiej opozycji, w brutalny sposób atakują polski rząd. Ich wypowiedzi świadczą o tym, że nie mają pojęcia o meritum proponowanych zmian, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie mówią głosem polskiej opozycji - podkreślił polityk.

Zwrócił uwagę, że PiS umówiło się z Polakami na reformę wymiaru sprawiedliwości, a trójpodział władzy powinien polegać na tym, że każda z władz jest kontrolowana przez obywateli. Dodał, że tak jest w przypadku parlamentu, rządu i prezydenta.

W Polsce sędziowie są kontrolowani tylko przez siebie i nie reagują na patologie w swoim środowisku, a obywatele latami czekają na sprawiedliwości. To musi się zmienić - oświadczył Poręba.
Co przewiduje nowelizacja?

Uchwalona w środę (12 lipca) przez Sejm nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców ma wybierać Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Opozycja niemal w całości odmówiła udziału w głosowaniu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił w środę, że polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny. W trakcie głosowań projekt krytykowali posłowie PO, N, PSL i Kukiz'15. Podkreślano, że zapisy prowadzą do "upartyjnienia KRS" oraz "PRL-bis" i są sprzeczne z konstytucją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • celnik 2017-07-20 13:18:01
  Wbrew opinii Najwyższego Sądu zlikwidowano Służbę Celną. Celników pozbawiono stopni służbowych - nawet oficerów, niektórych zwolniono, innym dano pracę na nie wiadomo jak długo do Urzędów Skarbowych. Granica Polski to też granica UE. Niechaj Komisja zareaguje i zbada sprawę.
 • Polska Państwem Prawa 2017-07-14 15:44:57
  Jakim prawem KE chce podważać Władzę Ustawodawczą w Polsce? Może powinni poczytać w UE Konstytucje Rzeczpospolitej Polskiej , czasy lewaków się skończyły , lepiej późno jak wcale iż PiS przejrzał na oczy. Zero tolerancji dla przestępców. Czekałem celowo , niech psy szczekają zaś karawana jedzie dalej, zaś w przedmiocie Białorusi i ruchu bezkwiatowego byśmy wyszli lepiej jak ze złodziejską Ukrainą, dalsza destabilizacja Tuska.
 • Polska drugą Białorusią 2017-07-14 15:34:41
  Do Polska Państwem Prawa: KE ma obowiązek interweniować w krajach członkowskich kiedy zmiany w nich zachodzące zagrażają demokracji. Mniej więcej tak jak ojciec powinien zareagować kiedy marnotrawny synek demoluje pokój we wspólnym mieszkaniu. Mieszkanie to Polska a synek marnotrawny to PIS. UE nie może (pisane przez ż nie rz) się zgodzić na niedemokratyczne prawo w swoich krajach członkowskich. Nie jesteśmy członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw tylko Unii Europejskiej i Białoruskie standardy nie przejdą.
 • Polska Państwem Prawa 2017-07-14 15:23:28
  Jakim prawem KE chce podważać Władzę Ustawodawczą w Polsce? Morze powinni poczytać w UE Konstytucje Rzeczpospolitej Polskiej , czasy lewaków się skończyły , lepiej późno jak wcale iż PiS przejrzał na oczy. Zero tolerancji dla przestępców.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA