REKLAMA

Zmiany w ordynacji wyborczej. PiS rozważy niektóre uwagi PKW

  • Autor: PAP/PSZ
  • 22 listopada 2017 14:33
Zmiany w ordynacji wyborczej. PiS rozważy niektóre uwagi PKW PKW zarzurzaca m.in. nagłość wprowadzenia rewolucyjnych zmian. (fot. Shutterstock, Inc.)

PiS zapowiada, że w pracach legislacyjnych nad projektem zmian w ordynacji wyborczej weźmie pod uwagę merytoryczne uwagi PKW. Według polityków, obok poprawek merytorycznych, Komisja przedstawiła też uwagi kuriozalne oraz "asekurujące dobrostan urzędniczy".

• Według PiS sprawie merytorycznych uwag PKW możliwe jest złożenie poprawek do projektu ustawy.

• Projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• PiS chce też zreformować Państwową Komisję Wyborczą.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński ocenił, że zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego.

Główne zarzuty PKW do projektu to m.in.: nagłość wprowadzenia rewolucyjnych zmian, dwukrotny wzrost kosztów wyborów, brak wymogu apolityczności wobec komisarzy wyborczych, wydłużenie czasu liczenia głosów, brak czasu na stworzenie nowego informatycznego Systemu Wsparcia Obsługi Wyborów.

Poseł PiS Łukasz Schreiber, odpowiadając na środowej konferencji prasowej w Sejmie na zarzuty PKW, poinformował, że uwagi Komisji podzielono na 4 grupy: uwagi merytoryczne, nad którymi wnioskodawcy chcą pochylić się w pracach legislacyjnych; uwagi merytoryczne, z którymi politycy PiS się nie zgadzają; uwagi "asekurujące dobrostan urzędniczy" oraz uwagi "kuriozalne, nielogiczne i niemające związku z rzeczywistością".

Jak mówił Schreiber, w sprawie merytorycznych uwag PKW możliwe jest złożenie poprawek do projektu ustawy.

Zdaniem posła PiS, warto pochylić się nad uwagą PKW dot. braku wymogu apolityczności wobec komisarzy wyborczych w projekcie ustawy. Według noweli, nowi komisarze będą osobami, od których wymaga się jedynie wykształcenia prawniczego, nie przewidując ograniczeń, co do działalności politycznej tych osób.

PiS za merytoryczne ocenił także zwrócenie uwagi przez PKW, iż być może - dla odciążenia wojewódzkich komisarzy wyborczych - warto zdecentralizować na poziom powiatowy rejestrację komitetów obywatelskich. W minionym tygodniu Hermeliński krytycznie odniósł się do przepisu, według którego zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych dokonuje się do wojewódzkiego komisarza wyborczego. Dotychczas, komitet mógł to zrobić u komisarza, działającego na terenie danej delegatury.

Projekt noweli zakłada, że na karcie do głosowania drukuje się symbol graficzny komitetu wyborczego, nie przewiduje natomiast zgłaszania tych wzorów wraz z zawiadomieniem o utworzeniu komitetu wyborczego. Według Schreibera kwestia dodania do dokumentów składanych przez komitet symbolu znaku graficznego powinna zostać uregulowana.

Projekt PiS zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Przewiduje ponadto reformę Państwowej Komisji Wyborczej - PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm (obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA