REKLAMA

Znamy koncepcję obrony terytorialnej kraju

 • Autor: bad/PAP
 • 25 kwietnia 2016 19:36
Znamy koncepcję obrony terytorialnej kraju Nastąpiło rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej. Fot. Twitter

• Uruchomienie obrony terytorialnej to konieczność wobec działań Rosji, to także elementy wychowania patriotycznego.
• Tak ocenia szef MON Antoni Macierewicz.
• Minister podpisał w poniedziałek, 25 kwietnia decyzję o utworzeniu obrony terytorialnej kraju.

"Nastąpiło podpisanie, a więc rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej - jednego z najistotniejszych elementów nowej doktryny wojennej (...)" - mówił Macierewicz w warszawskim CXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza, w którym działają klasy mundurowe.

"Nowoczesna armia wymaga takiego komponentu i wszystkie armie NATO posiadają taką strukturę, ale także dlatego, że wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja kraju - Polski, która jest zagrożona imperialnymi działaniami naszego północno-wschodniego sąsiada - Rosji - który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i który systematycznie przynajmniej od 2008 r. podejmuje działania mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie i zagrażającego systematycznie także bezpośrednio Polsce i naszym najbliższym sąsiadom, w tym członkom NATO z krajów bałtyckich" - powiedział Macierewicz.

Czytaj też: Plan Macierewicza jest ambitny. Więcej żołnierzy kosztem modernizacji?

"Dlatego też - dodał - decyzja o uruchomieniu obrony terytorialnej musi być widziana w kategoriach konieczności, ale jest też inny aspekt, o którym trzeba powiedzieć - aspekt związany z przywracaniem miejsca patriotyzmu, wychowania patriotycznego i wychowania wojskowego w naszym życiu społecznym, w naszym życiu codziennym".

"W ciągu ostatnich 20 lat zachłysnęliśmy się wolnością, zachłysnęliśmy się poczuciem bezpieczeństwa. To dobrze. I wolność, i poczucie bezpieczeństwa były tymi wartościami, o które walczyliśmy przez kilkadziesiąt lat, ale źle, że to zachłyśnięcie się poszło w kierunku rezygnacji z rozbudowy i umacniania tego, co spaja każdy naród i czyni go silnym i zdolnym zarówno do obrony, jak i do pokojowej rywalizacji tak, aby uzyskać właściwe miejsce wśród innych narodów świata. A tym spoiwem jest umiłowanie własnej ojczyzny, (…) zrozumienie, co wkładamy do skarbnicy wszystkich innych narodów, jakie wartości są naszą siłą i zdolnością pozwalającą nam nie tylko być dumnymi, ale być współtwórcami rozwoju cywilizacyjnego świata" - mówił.

Dodał, że te wartości to "szacunek dla wartości narodowych, duma z tysiąca i pięćdziesięciu lat trwania państwa i narodu polskiego, ale także wartości chrześcijańskie będące podstawą ogólnoświatowych wartości cywilizacji ludzkiej". "To wszystko będzie także podstawą rekonstrukcji ideowej armii polskiej" - zapowiedział.

Przypomniał, że zgodnie z planem pierwsze trzy brygady (obrony terytorialnej - OTK) mają być gotowe na przełomie lat 2016/17, a do 2019 "kraj zostanie pokryty brygadami obrony terytorialnej kraju", które uzupełnią dotychczasową strukturę armii.

Minister zwrócił uwagę, że podpisanie koncepcji odbywa się w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. To - dodał - "pierwsza odprawa nowego kierownictwa ministerstwa obrony, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji polityczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę".

Zaznaczył, że organizacje proobronne, w tym klasy mundurowe, będą miały do odegrania w działaniu OTK bardzo istotną rolę.

Rzecznik ministra Bartłomiej Misiewicz pytany, czy w strukturach OTK może się znaleźć ONR - o czym ostatnio pisały media - odpowiedział, że nie chce się wypowiadać o konkretnych organizacjach. Dodał, że będzie selekcja dotycząca nie tylko profilu organizacji, ale i fizycznej sprawności i wieku jej członków. Jak powiedział, przegląd ma dać pewność "co do wyznawanych wartości, które zamykają się w dewizie +Bóg, honor i ojczyzna+".

"Jesteśmy przychylni każdemu, kto chce służyć w obronie ojczyzny i chce zasilać szeregi obrony terytorialnej bądź też wojska, nie będę się wypowiadał co do organizacji bądź osób" - dodał rzecznik. "Przeszliśmy z fazy legislacyjnej do organizacyjnej. Dzisiaj na terenie trzech województw będą tworzone sztaby wojewódzkie, będą tworzone także sztaby powiatowe". Dodał, że biuro ds. proobronych MON jest w stałym kontakcie z organizacjami proobronnymi. "Już dzisiaj wiemy, że część z nich chce pozostać niezależna, ale pod auspicjami ministerstwa, część będzie chciała wstąpić w skład obrony terytorialnej" - mówił Misiewicz.

Sami przedstawiciele ONR dementowali w poniedziałek doniesienia o włączeniu się w tworzenie OTK jako "plotkę, kłamstwo i oszczerstwo". Szymon Mailian z ONR oświadczył przy tym, że powołanie OTK "jest projektem jak najbardziej słusznym, gdyż wzmacnia potencjał obronny naszego kraju".

"Jeżeli chodzi o naszą relację z obroną terytorialną, to w pierwszej kolejności jesteśmy organizacją ideowo-wychowawczą, formujemy siebie i formujemy ludzi wokół nas, pracujemy nad naszym potencjałem intelektualnym i technicznym, natomiast systemowe angażowanie się w obronę terytorialną na razie nie jest w osi naszych zainteresowań" - stwierdził Mailian. "Najważniejsza dla nas - dodał - jest praca ideowo-wychowawcza i pracę tę podejmujemy każdego dnia".

Misiewicz przypomniał, że zaczyna się organizacja trzech pierwszych brygad na wschodzie kraju, które do przełomu roku mają być gotowe do szkolenia ochotników. Na początku w OTK ma działać kilkaset osób, pod koniec roku kilka tysięcy. Zaznaczył, że na czele sztabów będą stali zawodowi wojskowi, co ma usprawnić szkolenie ochotników.

Podkreślił, że koncepcja zakłada "nie tylko szkolenie fizyczne, ale także z obsługi z podstawowej obsługi broni z ostrą amunicją czy lekkiego sprzętu opancerzonego".

Utworzenie OTK, złożonej z rezerwistów i ochotników z organizacji paramilitarnych, która ma się stać piątym rodzajem sił zbrojnych, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, morskich i specjalnych, to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

W piątek szef MON mówił, że integralnym elementem koncepcji obrony terytorialnej będą organizacje proobronne. Będą one miały osobne działania, w jej ramach m.in. zabezpieczenie infrastruktury. Jak zapowiedział Macierewicz, OT będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi.

Według jednej z wersji bliskich ostatecznej koncepcji OTK na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w Sztabie Generalnym WP. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 osób) w każdym powiecie. Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie, pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Brygad ma być docelowo 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku - raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie. Po trzech latach szkolenie odbywałoby się raz na pół roku. Konkretne rozwiązania zależą od zebranych doświadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • miś 2016-05-01 15:12:08
  Do Beata: najlepiej do krainy białych niedźwiedzi , tam tobie powieje przyjemny wiatr , a towarzystwo z tymi zwierzakami to dopiero będzie przyjemnie się żyło , pewne 100 lat.
 • Beata 2016-05-01 14:51:37
  Do Andrzej STAWSKI: Musisz jak NAJSZYBCIEJ przestać pisać GŁUPOTY i wyjechać do SWOICH na WSCHÓD!!! Dość AGENTÓW w POLSCE !!!!
 • Andrzej STAWSKI 2016-04-26 17:30:18
  No to Putin się wk...wi i wreszcie zrobi porządek z "bękartem Europy". Mam w doopie patriotyzm i czarne sukienki czyli pedofili. Ja mam Boga w sercu, a kościół otumania ludzi.
 • Andrzej STAWSKI 2016-04-26 17:24:45
  No to będziemy mieli Hitlerjugend. Kto mi podpowie jak wypowiedzieć posłuszeństwo temu teoretycznemu krajowi.
 • lena 2016-04-25 22:03:58
  Może by tak powrócić do lekcji przysposobienia obronnego w szkołach zamiast jednej lekcji religii?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA