REKLAMA

Zniszczono radziecki pomnik w Wielkopolsce. MSZ Polski i Rosji wymieniają uwagi

  • Autor: GP
  • 29 lipca 2016 09:33
Zniszczono radziecki pomnik w Wielkopolsce. MSZ Polski i Rosji wymieniają uwagi Symbole komunistyczne na czapkach stylizowanych na Armię Czerwoną. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

● Rosyjski MSZ apeluje do naszego rządu o stanowcze potępienie aktu wandalizmu w Przesiekach.
● W Wielkopolsce doszło do wandalizmu na pomniku upamiętniającym Armię Czerwoną.
● Polskie władze przypominają, że w gestii samorządów są pomniki radzieckie, gdy władze centralne Polski odpowiadają tylko za cmentarze wojsk radzieckich.

Zazgrzytało ponownie na linii dyplomatycznej Moskwa - Warszawa. Powodem wymiany komunikatów między rosyjskim, a polskim MSZ było zdewastowanie pomnika Armii Czerwonej w miejscowości Przesieki, na północy-wschód od Gorzowa Wielkopolskiego. Do wandalizmu doszło w nocy 25 lipca. Zerwano czerwoną gwiazdę pomnika żołnierzy 61. armii Pierwszego Frontu Białoruskiego.

Rosjanie chcą "aby Polska potępiła incydent", napisali na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych Federacji. Argumentują, że to ostatnie działania władz w Warszawie ośmieliły część polskiego społeczeństwa do takich aktów. Pada wręcz stwierdzenie, że odpowiedzialna jest "polska polityka historyczna".

- Polska odmawia podjęcia z nami konstruktywnego dialogu w celu rozwiązania zaległych problemów dotyczących pomników - zarzucają Rzeczpospolitej Rosjanie.

Czytaj: Zmarł były polski ambasador w Moskiwe

Polski MSZ ripostuje w stanowisku, które opublikował Onet.pl.

- Strona polska niezmiennie wykonuje postanowienia umowy z 1994 r. (umowa między Rządem RP a Rządem FR o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji). Zgodnie z jej zapisami jesteśmy prawnie zobowiązani do ochrony cmentarzy wojennych, co wyraźnie chciałbym podkreślić, realizujemy.

Rafał Sobczak z MSZ w tekście wylicza, jakie miejsca pochówku Sowietów są w Polsce traktowane z szacunkiem. Przytacza też liczby, ile kosztowało polskie władze utrzymanie miejsc pamięci i czci pomordowanych radzieckich żołnierzy.

- Zgodnie z polskim prawodawstwem pomniki pozostają natomiast w gestii lokalnych władz samorządowych. Ich dalsze istnienie zależy zatem od woli miejscowych władz i społeczności - kończy Sobczak.

Polskie władze zamierzają przenieść wszystkie pomniki sowieckie i inne symbole obecności komunistycznej w Polsce do specjalnego muzeum. Będzie się ono mieściło w miejscowości Bornem-Sulinowo, w woj. zachodniopomorskim.

W pierwszej połowie roku dokonano, w ramach działania IPN, inwentaryzacji pomników sowieckich w całej Polsce. Znaleziono ich 229.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA