REKLAMA

Zobacz oceny po debacie liderów

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 20 października 2015 22:46
Zobacz oceny po debacie liderów Debatę liderów mogliśmy oglądać 20 października (fot.pexels.com cc0)

Tak dziennikarze i eksperci komentują Debatę Liderów. Mogliśmy ją oglądać 20 października

Zaraz po 21.30 pojawiły się pierwsze komentarze. Publicyści podkreślają miałkość i generalny brak jednoznacznego zwycięzcy. Politycy atakują opinie swoich oponentów.

Media

Monika Olejnik, z TVN-u krytykowała formułę spotkania. We wpisie na Facebooku zaznaczała, że pytani nie mogą wchodzić w interakcję, dziennikarze nie mogli dopytywać. Wyraziła tęsknotę za czasami bezpośrednich konfrontacji – np. Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego.

- Nonkonformiści z prawicy przykuwali uwagę, choć Kukiz był często niepewny. A nonkonformista lewicy ciekawie odróżniał się od całej reszty – komentował wystąpienia Konrad Piasecki. - PoPiSowe liderki wyrecytowały to co miały wyrecytować - dodał.

Tomasz Lis, jeszcze w czasie trwania debaty, zarzucał Beacie Szydło populizm.

Rafał A. Ziemkiewicz stwierdził zaś na Twitterze, że najlepiej wypadli przedstawiciele partii o najmniejszym poparciu. W jego ocenie oni mieli najmniej do stracenia, więc i mogli ryzykować.

Przemysław Wenerski, reporter TVN24, kwitował segment debaty o podatkach słowami - deklaracje o prostych podatkach w ustach władzy budzą tylko pusty śmiech.

- Najwięcej zyskał pan Zandberg, to była pierwsza możliwość pokazania się partii Razem publicznie i zrobili to bardzo dobrze. Zandberg mówił z pasją, mówił ciekawie - mówi dr Mikołaj Cześnik, politolog Uniwersytetu SWPS w Warszawie dla Polska The Times.

- Pan Kukiz pokazał, że nie ma nic do powiedzenia poza jakimiś uwagami antysystemowymi. Jeśli rzeczywiście wejdzie do parlamentu, to będzie wskazywało że część jego wyborców głosuje wyłącznie na niego bez względu na to, czy jego deklaracje mają jakiś sens. Pan Janusz Korwin-Mikke zachowywał się w sposób brutalny. Również nie ma za dużo do powiedzenia i nie ma żadnej koncepcji poza anarchizmem - to z kolei dr Sławomir Klimkiewicz, politolog z Collegium Civitas w Warszawie.

– Takie debaty są potrzebne, ponieważ może się w nich pojawić nowa gwiazda. Bardzo dobrze wypadł Adrian Zandberg. Zwraca uwagę także to, że Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke wielokrotnie puszczali do siebie oko, a wcześniej byli skłóceni – powiedział zaś Zbigniew Lazar, ekspert wizerunku i marketingu politycznego w Polskim Radio. – Mniejsze partie wyczuły sytuację i zrozumiały, że mają szansę zaistnieć oraz przybliżyć swoje poglądy

Medioznawca, prof. dr hab. Wiesław Godzic z Uniwersytetu SWPS, stwierdził zaś, również w Polska The Times,że uczestnicy debaty powtarzali te same oklepane dowcipy i przewidywalne uszczypliwości.

- To niedobrze, bo jeśli ta kampania ma się opierać na słowie to nic dobrego o zdolnościach przemawiania przez liderów tych partii nie można powiedzieć - zaznaczył.

- Tę debatę należy ocenić na "jedynkę" w skali szkolnej. To nie była żadna debata, tylko seria monologów - ocenia w rozmowie z WP debatę liderów dr Wojciech Jabłoński, ekspert od marketingu politycznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Tę debatę najlepiej podsumował jeden z liderów, liderów drobnicy (Adrian Zandberg, Partia Razem - red.), mówiąc, że jest to "rozmowa robotów wyprana z treści". On tak wczoraj skomentował debatę Szydło-Kopacz i niechcący w ten sposób skomentował dzisiejszą pseudodebatę - ocenia dr Jabłoński.

WP dodzwoniła się także do lewicowego politologa prof. Kazimierza Kika.

-  Petru przewyższał wszystkich merytorycznością. Można zaryzykować stwierdzeniem, że zdeklasował wszystkich. Drugie miejsce, zdaniem eksperta, przypadłoby Januszowi Korwin-Mikkemu.Zabłysnął trafnym ujmowaniem problemów, lekko skandalizującym i przede wszystkim wyrazistością, oraz inteligencją. On nie szukał poklasku. Pozostali łasili się do wyborcy, a Korwin-Mikke stawiał mu czoła - ocenia Kik i dodaje, że "podczas debaty Korwin zdeklasował Kukiza, który był banalny, powierzchowny i schematyczny.

Politycy

Janusz Palikot najbardziej boi się o przyszłą koalicję. W jego ocenie możliwa jest koalicja trzech K – Kaczyński, Kukiz, Korwin. Wystąpienia panów w debacie go o tym przekonują.

Beata Mazurek z PiS nazwała dzisiejsze opuszczanie TVP przez premier Ewę Kopacz plagiatem. W jej ocenie sztab PO skopiował wczorajsze wyjście Beaty Szydło.

Radosław Sikorski czuje się zaskoczony przez Pawła Kukiza. Były szef dyplomacji uważa, że Kukiz szczerze wyglądał, gdy mówił... nie mam pojęcia.

Ciekawostką dzisiejszej debaty było jabłko, które zdobiło mównicę szefa PSL. Janusz Piechociński nie użył owocu. Jego pochodzenie wyjaśnia Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy komitetu ludowców.

- Mieliśmy cały koszyk pięknych polskich jabłek dla innych uczestników debaty, niestety nie udało się dostać (z nim – red.) do studia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • kubaxy 2015-10-21 11:58:50
  Do IQ: proponuję Ci mały eksperyment. Sam taki zrobiłem. Idź do sklepu. Kup chleb, herbatę, masło, szynkę, ser, jakieś środki czystości. Weź paragon i sprawdź ile z Twoich zakupów ma podatek 23%, a ile 8%. gdy to zrobisz zastanów się czy jeden podatek 16% na wszystko jest Ci na rękę.
 • tvidz 2015-10-21 11:20:14
  Jedynkę bez wahania postawiłbym pani prowadzącej sdebatę - dziennikarce TVP, która zanim zadała pytanie, przez co najmniej minutę o nim opowiadała, widać było że debata jest jej potrzebna jako tło do autoprezentacji. Widać było jak koledzy współprowadzący zaczynają się nerwowo kręcić po pół minuty jej wypowiedzi. No i jeszcze pouczanie Kukiza, co autorka pytania miała na myśli....
 • ja 2015-10-21 11:12:21
  Do ktoś: a kim ty jesteś, przypomnij mi?
 • qwretryt 2015-10-21 10:32:59
  do autora artykułu - dlaczego w opiniach jest przewaga opinii wyraźnie popierających obecną koalicję? co mnie obchodzi TVN, m.in. Pan Lis czy Pani Olejnik (córka mordercy SB) która na siłę już wpycha swoim odbiorcom, że przyjdzie Kaczor i nas pożre wszystkich! wiadomo co powiedzą ludzie którzy mają wyraźne profity z rządzącej koalicji..
 • ktoś 2015-10-21 10:29:33
  Ten lewicowy pejsikowaty brodacz zandberg, prawdopodobnie namaszczony przez GW, potomek imigrantów, górali z góry synaj mówił tak ie komunistyczne bzdury, że nawet zgagi dostał (dziwne miny co jakiś czas połączone z nienaturalnym przełykaniem śliny).
 • jankaq 2015-10-21 10:10:21
  to było żenujące, jak szkolne przedstawienie, smutne ze mamy takich polityków i takich dziennikarzy!!!
 • Autor 2015-10-20 23:34:06
  Do IQ: Petru to "podstawka" stworzona przez ludzi Komorowskiego. Zamiast 3x15 zapewni 3x16, by żyło się lepiej - kolesiom!!!
 • IQ 2015-10-20 23:05:19
  Petru i Nowoczesna to jedyna obecnie alternatywa, na rozwój gospodarczy i rozwalenie rozdawnictwa, włącznie z różnymi przywilejami.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA