REKLAMA

Zofia Romaszewska: Niezwoływanie posiedzenia KRS paraliżuje wymiar sprawiedliwości

 • Autor: PAP/AT
 • 05 kwietnia 2018 12:55
Zofia Romaszewska: Niezwoływanie posiedzenia KRS paraliżuje wymiar sprawiedliwości Oczekuję, że Małgorzata Gersdorf zwoła wreszcie posiedzenie KRS - powiedziała Zofia Romaszewska (fot.shutterstock)

Pani prezes Małgorzata Gersdorf pewnie usiłuje pokazać, że jest ważnym profesorem i że bez niej nic się nie będzie odbywać. Każdy lubi być ważny. Oczekuję, że zwoła wreszcie posiedzenie Krajowej Rady Sadownictwa. To już czas - powiedziała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

 • Niezwoływanie przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa paraliżuje wymiar sprawiedliwości - powiedziała Romaszewska.
 • Oczekuję, że Gersdorf zwoła wreszcie posiedzenie KRS - dodała.
 • W środę (4 kwietnia) 15 członków KRS wystosowało list do Małgorzaty Gersdorf z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady.

Na początku marca I prezes SN Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej jako I prezes SN należy teraz zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego.

Romaszewska pytana w Polsat News, czy niezwoływanie przez I prezes Sądu Najwyższego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa "paraliżuje wymiar sprawiedliwości" powiedziała: "oczywiście, że paraliżuje". "Pani prezes (Gersdorf-red.) pewnie usiłuje pokazać, że jest ważnym profesorem i że bez niej nic się nie będzie odbywać. Każdy lubi być ważny. Oczekuję, że zwoła wreszcie posiedzenie Krajowej Rady Sadownictwa. To już czas" - zaznaczyła Romaszewska.

Doradczyni prezydenta była również pytana czy potrzebne było środowe spotkanie członków Krajowej Rady Sądownictwa - w tym sędziów wybranych w skład tego organu na początku marca przez Sejm - w siedzibie KRS. Z inicjatywą spotkania przed tygodniem wystąpił przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Odnosząc się do tej kwestii, Romaszewska zaznaczyła, że "skoro Johann je zwołał to musiało być potrzebne". "Ludzie się poznali, zobaczyli co sądzą" - mówiła.

Czytaj tez: Ziobro: Być może zajdzie potrzeba nowelizacji ustawy o KRS

W środę 15 członków KRS wystosowało list do Małgorzaty Gersdorf z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady. Treść listu przekazał dziennikarzom po spotkaniu KRS, sędzia - członek KRS Maciej Mitera. Podkreślił, że autorzy listu mają na względzie "dobro sędziów, a także wymiaru sprawiedliwości, gdyż sędziowie, którzy są w dramatycznej sytuacji zdrowotnej, chcieliby przejść w stan spoczynku, a jest to uniemożliwiane". Dodał, że chodzi też o poruszenie tematów awansów, czy powołań na stanowiska sędziowskie.

Dwa tygodnie temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes SN o niezwłoczne zwołanie pierwszego posiedzenia KRS z udziałem sędziów wybranych na członków Rady uchwałą Sejmu z 6 marca. W odpowiedzi Gersdorf napisała, że zobowiązanie "do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa" jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

W końcu marca Gersdorf napisała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, że obowiązek zwołania posiedzenia KRS "jest bezwarunkowy". "Zamierzam go wykonać, mimo że podtrzymuję wszystkie zgłoszone wcześniej wątpliwości, zarówno w zakresie dotyczącym zgodności z Konstytucją RP trybu wyboru członków tejże Rady, ukształtowanego grudniową nowelizacją ustawy o KRS, jak i w zakresie dochowania procedury wynikającej z tej ustawy" - napisała wtedy I prezes SN.

Sejm wybrał na początku marca 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły wtedy udziału w głosowaniu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-04-11 08:55:50
  Do Tekamy: A może by tak jeszcze opublikować co opublikowanym nie jest? Prosić też, najuprzejmiej wypada, aby "najwyżej" postawieni, nie posiłkowali się niedookreśleniami "dobra". "Dobro sędziów", "dobro wymiaru" i inne jeszcze "dobra", zalewają Nasz Kraj od rana do wieczora, a w sumie, niewiele z tego wynika. Może zatem, znacznie lepiej będzie posługiwać prostymi wyrażeniami, np.: "mordami" jak to postuluje polska znakomita para polityków: Pan Jarosław i Pani Krystyna? Zarówno mówiąc "morda" jak i "dobro", poruszamy się w tym samym obszarze: wartości... A tak mówiąc między Nami: czy nie jesteś poruszony dbałością o "sytuację zdrowotną", Osób o których tu mowa? Bo niewątpliwie "trzeba" być wzruszonym, a nawet wstrząśniętym "dobrem" jakie płynie. Pozwolę sobie jednak zwrócić uwagę na "dobro sytuacji zdrowotnej" Urzędników, którzy, po całym dniu pracy (dla "dobra" rzecz jasna), wykrzesują jeszcze resztki sił, aby od kandydatów przyjmować wnioski tuż przed północą. No cóż, jak to mówią w Warszawie: każdy lubi być ważny!
 • Tekamy 2018-04-05 14:34:33
  Dlaczego p. Romaszewska nie jest taka odważna i nie żąda od Dudy zaprzysiężenia prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego? Brak odwagi? Ślepota polityczna?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA