REKLAMA

Zofia Romaszewska: Prezydent nie chce ustawy, która będzie nas kompromitować na całym świecie

 • Autor: PAP/AT
 • 06 kwietnia 2018 10:05
Zofia Romaszewska: Prezydent nie chce ustawy, która będzie nas kompromitować na całym świecie Ustawa degradacyjna była niebywale kiepska - powiedziała Romaszewska (Zofia Romaszewska, fot.prezydent.pl)

Zamiast tzw. ustawy degradacyjnej powinno się przygotować ustawę przywracającą możliwość godnego życia ludziom, którzy walczyli z komuną - oceniła doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

 • Prezydent Andrzej Duda w ubiegły piątek (30 marca) zawetował tzw. ustawę degradacyjną.
 • Prezydent zawetował ustawę bo była niebywale kiepska - oceniła Romaszewska.
 • Prezydent jest za ustawą, ale nie taką, która będzie nas na całym świecie kompromitować. Musimy uchwalać właściwe prawo - dodała.

Prezydent w ubiegły piątek (30 marca) zawetował tzw. ustawę degradacyjną, która pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Doradczyni prezydenta oceniła w piątek (6 kwietnia) w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9", że Andrzej Duda zawetował ustawę degradacyjną, ponieważ była ona "niebywale kiepska". Dodała, że prezydent nie radził się jej przed decyzją o wecie.

Romaszewska podkreśliła, że prezydent jest za ustawą, ale nie taką, która "będzie nas na całym świecie kompromitować". "Na litość boską, czy jeszcze raz mamy coś takiego wykonywać, co wykonaliśmy z ustawą o IPN? To po prostu jest skandaliczne, to zakrawa o groteskę. My musimy uchwalać właściwe prawo" - podkreśliła Romaszewska.

"Znowu będziemy na widelcu ustalania praw, które zadziwiają cały świat. Sądzę, że degradacja pana Hermaszewskiego zadziwia wszystkich astronautów, którzy głównie są Amerykanami i pewnie by umarli ze zdziwienia, że coś podobnego jest w ogóle możliwe" - stwierdziła doradczyni prezydenta.

Czytaj też: Romaszewska: Ustawa degradacyjna przedkłada symbolikę nad rzeczywistość

Dodała, że sama "darowałaby sobie" składanie nowego projektu ustawy degradacyjnej, ale - jak zaznaczyła - nie wie, co ostatecznie zrobi w tej kwestii prezydent. "Ja bym wolała się zająć ustawami, które przywracają godność i możliwość przyzwoitego życia ludziom, którzy walczyli z komuną. To wielokrotnie ważniejsze" - oświadczyła.

Prezydent przedstawiając w piątek decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej podkreślił, że ma jednoznaczne poglądy na osoby budujące aparat opresji, ale jego sprzeciw budzi pozbawianie stopni wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym gen. Mirosława Hermaszewskiego, z mocy samego prawa.

Stawia ich to - mówił - w gorszej sytuacji niż stalinowskich oprawców, którym przysługuje tryb odwoławczy. Wyraził też zastrzeżenia wobec przepisów o odebraniu stopnia wojskowego osobom nieżyjącym. Chodzi o to, że w przypadku, jeśli nie ma rodziny lub instytucji, która przystąpiłaby do postępowania w sprawie odebrania stopnia wojskowego osobie nieżyjącej, nie jest zapewniona w inny sposób reprezentacja interesów takiej osoby.

Prezydent, informując o swej decyzji ws weta, zapowiedział jednocześnie spotkanie m.in. z szefami MON i Urzędu ds. Kombatantów oraz przedstawicielami środowisk kombatanckich, aby porozmawiać o nowym rozwiązaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • toja 2018-04-09 19:59:40
  Pani Romaszewska ... proszę wyjaśnić na czym polegałaby ta k o m p r o m i t a c ja
 • ZKO Kraków 2018-04-06 16:07:57
  Do Pani dr Romaszewskiej: cały świat to nie jest dawny Związek Radziecki kochana Pani. Coś się Pani poplątało.
 • ZKO Kraków 2018-04-06 16:05:28
  Do :-): Całkiem ci rozum odebrała miłość do szubrawców z koterii Platforma Obywatelska.
 • :-) 2018-04-06 14:43:00
  W tym przypadku Adrian ma rację ale to nic nie zmienia bo rządy PIS skompromitowały nas już tak że bardziej się nie da.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA