REKLAMA

Żołnierze Wyklęci odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę

  • Autor: PAP/EM
  • 01 marca 2017 13:46
Żołnierze Wyklęci odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Uroczystość wręczenia odznaczeń w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Historia Polski to w ogromnej części historia walki o wolność, która kosztowała nas morze krwi, tej najcenniejszej - mówił w środę (1 marca) prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

"Nasza historia, historia 1051 lat Polski, naszej Rzeczypospolitej, to w ogromnej części historia walki o wolność, niepodległość, o państwo polskie, o naszą tożsamość, która przez ponad tysiąc lat historii kosztowała nas morze krwi, tej najcenniejszej" - mówił Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Bo w tej historii od samego początku - zaznaczył - brali udział "przede wszystkim najlepsi, najszlachetniejsi, najznamienitsi, najbardziej oddani: ojczyźnie, braciom, temu wszystkiemu, co tak ważne, jeśli nie najważniejsze".

"Mówimy: historia, wydarzenia, wśród nich tzw. druga konspiracja, drugie podziemie niepodległościowe, Żołnierze Niezłomni, Wyklęci - to określenia, wydarzenia, nazwy, to nasza historia, ale ona się składa z indywidualnych bytów" - mówił Duda. Podkreślił, że uroczystość wręczenia odznaczeń to szczególne uhonorowanie indywidualnych twórców historii, jej budowniczych, "bohaterów tamtych dni i bohaterów dla tamtych dni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA