REKLAMA

Źródło: KE raczej nie przejdzie do trzeciego etapu procedury ws. Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 19 grudnia 2016 19:45
Źródło: KE raczej nie przejdzie do trzeciego etapu procedury ws. Polski KE raczej nie przejdzie do trzeciego etapu procedury (fot. fotolia)

• KE raczej nie uruchomi w środę (21 grudnia) wobec Polski art. 7. unijnego traktatu, czyli nie złoży wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce - podało  źródło w KE.
• Socjaliści w PE apelują, by rząd wysłuchał protestujących.

Na wniosek szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera unijni komisarze zajmą się Polską na środowym, ostatnim przed świętami posiedzeniu. Według nieoficjalnych źródeł, Komisja nie ma jednak przejść do kolejnego etapu prowadzonej już prawie rok procedury ochrony praworządności wobec Polski. Ostateczna decyzja zapadnie jednak dopiero w środę.

"Juncker jest bardzo zaniepokojony wydarzeniami w Polsce" - podkreślił rozmówca. Dlatego właśnie przewodniczący zdecydował, by włączyć dyskusję o Polsce do programu posiedzenia komisarzy. Po debacie stanowisko Komisji ma przedstawić dziennikarzom jej wiceszef Frans Timmermans.

Zaniepokojenie wydarzeniami w Polsce wyraziła też frakcja Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. W wydanym oświadczeniu podkreśliła, że Polska znalazła się na rozdrożu. "Rząd musi wysłuchać protestujących i KE, i wybrać ścieżkę liberalnej demokracji, a nie coraz większego autorytaryzmu" - zaznaczyli socjaliści.

Ich stanowisko ma związek nie tylko z weekendowymi protestami, które odbyły się w Polsce, ale także zakończeniem kadencji dotychczasowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

"Profesor Rzepliński walczył do ostatniej chwili, aby utrzymać niezależność i prerogatywy Trybunału. Jego odejście usuwa jedną z ostatnich barier do przejęcia przez PiS kontroli nad TK" - podkreśliła cytowana w oświadczeniu słoweńska europosłanka, wiceszefowa socjalistów w PE Tanja Fajon.

Jak zaznaczyła, jej ugrupowanie solidaryzuje się z protestującymi w Polsce, którzy chcą, by ich kraj pozostał nowoczesną liberalną demokracją. Oceniła, że atak na niezależność TK "jest tylko jednym z wielu środków, które mają na celu usunięcie systemu kontroli" władzy oraz osłabienie opozycji.

"Idzie to w parze z działaniami na rzecz ograniczenia wolności prasy i dostępu obywateli do informacji. UE nie może tego ignorować. Polski rząd może zrobić krok wstecz znad tej przepaści. Wzywamy go, by wysłuchał obaw protestujących, postępował zgodnie z zaleceniami KE i skierował Polskę z powrotem na właściwą ścieżkę" - oświadczyła Fajon.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA