REKLAMA

Związek Miast Polskich z apelem do prezydenta

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 20 czerwca 2016 12:34
Związek Miast Polskich z apelem do prezydenta Ustawę przygotowało Ministerstwo Zdrowia (fot. domena publiczna)

• Zarząd Związku Miast Polskich zaapeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.
• Zdaniem zarządu, nowelizacja łamie zapisy Konstytucji, m.in. dotyczące równego dostępu do ochrony zdrowia.

Ustawa o działalności leczniczej ma na celu zatrzymanie procesu prywatyzacji szpitali. Problem w tym, że ciężar finansowania placówek leczniczych w dużej mierze spadnie na barki samorządów, które dodatkowo obawiają się, że spadnie na nie całe niezadowolenie społeczne związane z funkcjonowaniem służby zdrowia.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy wywołała szeroką dyskusję podczas ostatniego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich. Jego zdaniem, ustawa o działalności leczniczej to kompletny brak partnerstwa, bo zakłada m.in. coroczne pokrywanie przez samorząd – jako organ założycielski – strat finansowych placówek zdrowotnych, w tym szpitali.

Zobacz też: Mało konkretów ws. uproszczeń w prawie budowlanym

– To jest jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla samorządu terytorialnego w ostatnich wielu miesiącach – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes ZMP. – Podejrzewam, że to jest zastępowanie koniecznych reform służby zdrowia doraźnymi operacjami, niezwykle obciążającymi samorząd. Co więcej, spychającymi problem na JST i przekierowującymi gniew grup zawodowych pielęgniarek i lekarzy na burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków – zaznacza Frankiewicz.

- Decyzja o pokrywaniu straty finansowej przez samorząd jest kompletnie nieuzasadniona. To będzie ogromny wydatek, ot tak wrzucony samorządom, wbrew deklaracjom pani premier, uczynionym w styczniu na inauguracji KWRiST tej kadencji, że rząd nie będzie przekazywał zadań bez pieniędzy – dodaje prezes ZMP.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA