REKLAMA

Związkowcy ogłosili gotowość strajkową w górnictwie

  • Autor: PAP
  • 01 października 2015 11:19
Związkowcy ogłosili gotowość strajkową w górnictwie W Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna. Fot. solidarnosckatowice.pl

Gotowość strajkową ogłoszono w czwartek w górnictwie. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. W Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna.

Rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny podał, że w Kompanii Węglowej akcja informacyjna dotyczy "skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycznia". Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, jak podał Podżorny, przygotował biuletyn, który "trafi do wszystkich pracowników kopalń i zakładów Kompanii".

"Rząd nie zrobił nic"

W biuletynie w sposób syntetyczny MKPS opisuje, co gwarantował rząd w styczniowym porozumieniu, a co faktycznie zrobił - a w rzeczywistości nie zrobił nic. Plan konsolidacji górnictwa z energetyką leży w gruzach, nie ma Nowej Kompanii, a kopalnia Brzeszcze i kopalnia Makoszowy nie mają inwestorów. Chcemy, aby do załóg dotarła pełna informacja - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Rząd robi w mediach szum, usiłuje wmówić ludziom, że dotrzymał porozumienie, że ma jakiś nowy, genialny plan. Nie ma takiego planu, porozumienie zostało złamane, a reszta to mydlenie ludziom oczu - dodał Kolorz.

Według przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności "ogłoszona 30 września przez ministra skarbu (Andrzeja Czerwińskiego) decyzja o wniesieniu do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej należących do Skarbu Państwa i przejęciu na tej podstawie przez TF Silesia 11 kopalń spółki, nic nie zmienia".

To prawie taki sam plan, jaki tydzień wcześniej resort skarbu odrzucił, tłumacząc, że Unia Europejska zakwestionuje go jako niedozwoloną pomoc publiczną. W mojej ocenie to, co przedstawił minister Czerwiński, jest tylko i wyłącznie propagandową zagrywką przed wyborami - powiedział Kolorz.

Demonstracja przed kopalnią Brzeszcze

Mamy gotowość strajkową w górnictwie. W poniedziałek 5 października odbędzie się demonstracja przed kopalnią Brzeszcze, tam, gdzie wszystko się zaczęło w styczniu tego roku - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

Minister Czerwiński poinformował, że tego dnia rząd zdecydował o wniesieniu do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do państwowej spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Ma to być pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

Według informacji resortu skarbu analizę projektu rozpoczęły m.in. Polska Grupa Energetyczna oraz Energa, które "wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie KW silnych koncernów paliwowo-energetycznych". Analizę ma także rozpocząć spółka PGNiG Termika z grupy kapitałowej PGNiG.

"To jest jawna kpina"

Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce powiedział, że wystąpienie ministra skarbu "można potraktować w kategoriach cudu".

Z kolei szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik uznał środową informację ministra skarbu za kpinę.

W sumie ten obecny układ, który został wymyślony, jest jeszcze gorszy, niż ten, który był niedozwoloną pomocą z punktu widzenia prawa unijnego, którego się obawiali. To jest więc jakieś opowiadanie dyrdymałów; liczenie, że być może jakieś 90 proc. ludzi nie zrozumie, o czym mówimy, a te pozostałe 10 proc. jest nieistotne w układance wyborczej. To co usłyszałem, to jest jawna kpina ze społeczeństwa, z górników - ocenił w środę Grzesik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tor 2015-10-01 12:35:15
    Ci panowie z ZZ otrzymali wyrażne instrukcje ze swoich ośrodków władzy .Ceny węgla dalej pikują a im się marzy utopienie energetyki. Jaka to jest różnica pomiędzy finansowaniem nierentownych kopalń przez Silesię lub energetykę.Różnica jest taka ,że energetyka jak padnie to razem z górnictwem i wtedy będzie larum. Silesia zawsze zostanie dofinansowana z pieniędzy budżetowych.
  • wiesiek 2015-10-01 11:56:09
    nie tylko rzad nie zrobil nic ale takze zasrane zwiazki zawodowe,po co one wogole sa,a wy czarnuchy dalej sluchajcie sluzalczych zwiazkow zawodowychREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA