REKLAMA

Zwycięstwo PiS w woj. śląskim. Mandaty do Senatu

  • Autor: PAP
  • 26 października 2015 09:08
Zwycięstwo PiS w woj. śląskim. Mandaty do Senatu Ryszard Majer będzie nowym senatorem. Fot. ryszardmajer.pl

Ryszard Majer (PiS) będzie nowym senatorem z okręgu nr 68, obejmującego powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski. Zwyciężył także Tadeusz Kopeć z Cieszyna.

Majer pokonał m.in. dotychczasowego senatora Jarosława Laseckiego (PO) - wynika nieoficjalnych danych przekazanych przez okręgową komisję wyborczą.

44-letni Majer jest doktorem nauk społecznych, nauczycielem akademickim, dotychczas był radnym śląskiego sejmiku. Zawodowo od kilkunastu lat jest związany z polityką i pomocą społeczną - od 1999 roku szef Oddziału Zamiejscowego Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego; był także dyrektorem Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach.

Siedmiu kandydatów

W okręgu nr 68 o mandat senatora ubiegało się siedmiu kandydatów. Jak powiedział dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Andrzej Jedyk, na Majera głosy oddało 51 768 wyborców (37,99 proc.) Drugi był Lasecki z poparciem 34 639 głosujących (25,42 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: kandydat Nowoczesnej Tomasz Brymora, na którego głosowało 16 865 osób (12,38 proc.), Teofil Jankowski (Zjednoczona Lewica) - 12 260 głosów (8,99 proc.) i Andrzej Kubat (PSL) z poparciem 11 635 wyborców (8,54 proc.).

Ostatnie miejsca zajęli Igor Matyjas (Narodowe Odrodzenie Polski) - 5 986 głosów (4,39 proc.) i startujący z własnego komitetu Łukasz Cudak, który uzyskał 3 120 głosów - 2,29 proc.

Frekwencja w tym okręgu wyniosła 46,65 proc.

Cztery lata temu wybory w okręgu nr 68 wygrał Lasecki, na którego zagłosowało wówczas 50 287 osób, czyli 39,59 proc. głosujących.

Z PO do PiS

Tadeusz Kopeć (PiS) zdobył mandat senatora w okręgu 79, obejmujący powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych w okręgowej komisji wyborczej w Bielsku-Białej po przeliczeniu wszystkich głosów.

Tadeusz Kopeć (PiS) z Cieszyna został ponownine senatorem. Poparło go 58,4 tys. wyborców. W niedzielnych wyborach pokonał kandydata PO Karola Węglarzego, również z Cieszyna, na którego oddano 43,7 tys. głosów.

Kopeć cztery lata temu reprezentował PO. Otrzymał wówczas 48,9 tys. głosów.

Trzeci, niezależny kandydat na senatora, nauczyciel akademicki z Bielska-Białej Ryszard Barcik otrzymał 33 tys. głosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA