REKLAMA

Zyski NBP z 2015 roku zasilą budżet państwa

  • Autor: PAP/GP
  • 12 lutego 2016 18:32
Zyski NBP z 2015 roku zasilą budżet państwa Uchwalony przez Sejm w styczniu br. budżet na 2016 r. przewiduje wpłatę z NBP w wysokości 3,2 mld zł. (fot.:NBP/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Bank centralny wpłaci do budżetu ok. 8 mld zł z zysku za 2015 r. - poinformował Narodowy Bank Polski w opublikowanym w piątek (12 lutego) raporcie "Dbamy o wartość pieniądza. Społeczna odpowiedzialność NBP w latach 2010-2015".

Bank centralny podał w dokumencie m.in., że koszty działania NBP w 2016 r. mają spaść poniżej 1 miliarda zł - po raz pierwszy od 2012 r. Wyjaśniono, że to efekt skutecznej realizacji działań na rzecz racjonalizacji struktury organizacyjnej NBP i poprawy efektywności działania ujętych w "Planie działalności Narodowego Banku Polskiego na lata 2014-2016".

Wskazano, że obniżenie poziomu kosztów odbywa się przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu zadań realizowanych przez bank centralny.

- Realizując naszą misję nie zapominamy o wymogu efektywności. Stale obniżamy nasze koszty działania - podkreślił NBP.

Przeczytaj: Minister finansów o podatkach i optymalizacji podatkowej firm

- Optymalizacji kosztów towarzyszy stałe podnoszenie efektywności na poziomie finansowym. W latach 2004-2014 Narodowy Bank Polski przekazał do budżetu państwa blisko 31,4 miliarda złotych wpłaty z zysku, natomiast wpłata za rok 2015 wyniesie ok. 8 miliardów złotych - poinformował NBP. Bank centralny dodał, że w ostatnich latach w NBP znaczącej optymalizacji uległy: koszty zatrudnienia, koszty administracyjne, koszty emisji monet i banknotów obiegowych.

Uchwalony przez Sejm w styczniu br. budżet na 2016 r. przewiduje wpłatę z NBP w wysokości 3,2 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA