Fińska armia pracuje nad nową bronią spełniającą warunki traktatu ottawskiego, który zakazuje użycia tradycyjnych min przeciwpiechotnych.
"Skoczek", "spadochroniarz" lub "latający ładunek" - tak m.in. nazywane jest prototypowe uzbrojenie. Jak pisze "Iltalehti", nazwa "brzmi sympatycznie, ale z punktu widzenia wroga tak nie jest". Dziennik "Iltalehti" wskazuje, że fiński projekt jest "wyjątkowy" i stanowi "poważny środek odstraszający".
Minister obrony Jussi Niinisto określił nowe uzbrojenie jako "krajową innowację". Chodzi o ładunek zdalnie wyrzucany w powietrze, który "strzela w dół stalowymi lub wolframowymi kulami" - opisał na swoim blogu szef resortu obrony. Według niego broń jest skuteczna także wobec transporterów opancerzonych. Można dzięki niej uzyskać przewagę w terenie, a przede wszystkim "efekt odstraszający", który utracono wraz z odejściem od tradycyjnych min przeciwpiechotnych.
Według lokalnych mediów wyjątkowość nowego modelu polega na tym, że jest sterowany zdalnie, a atak następuje z góry.
W Finlandii dyskusja o potrzebie wdrożenia nowego rodzaju broni, która zastąpiłaby zakazane konwencjonalne miny przeciwpiechotne, toczy się od dłuższego czasu. Na początku roku prezydent Sauli Niinisto wspominał o wypełnieniu luki w uzbrojeniu, jaka powstała po traktacie ottawskim zakazującym użycia min przeciwpiechotnych. Przyznał również, że prace nad zastępczą bronią są częścią przedsięwzięcia, w skład którego wchodzą także drony wywiadowcze oraz broń artyleryjska.
Według ministra obrony szczegółowe informacje o testowanej obecnie nowej broni oraz jej zgodności z umowami międzynarodowymi zostaną udostępnione jeszcze w tym roku.
Formalnie Finlandia zaakceptowała traktat z Ottawy o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu na początku 2012 r., jako jeden z ostatnich krajów UE. Do dziś do traktatu, który wszedł w życie w 1999 r., przystąpiły 164 państwa (oprócz m.in. Rosji, USA i Chin).
Fińska armia przed dołączeniem do konwencji z Ottawy dysponowała ponad milionem sztuk min przeciwpiechotnych.
SUBSKRYBUJ WNP.PL
NEWSLETTER
Wnp.pl: polub nas na Facebooku
Wnp.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Wnp.pl na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
NAPISZ DO NAS