Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGZ: Kolejny krok w stronę technologicznych innowacji

Autor: wnp.pl (Włodzimierz Kaleta)
06-10-2017 17:05

Polska Grupa Zbrojeniowa chce skuteczniej absorbować nowoczesne technologie pozyskane w ramach kluczowych Projektów Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz jeszcze efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne. Spółkom Grupy ma w tym pomóc akt prawny nazwany Kodeksem PGZ, zaprezentowany 5 października br. członkom zarządów spółek PGZ w obecności wiceministra Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego.

Modernizacja techniczna szansą dla zbrojeniówki

Polskim zakładom wciąż brakuje komercjalizacji najnowocześniejszych technologii opracowanych przez polskich inżynierów w tak obecnie ważnych obszarach, jak cyberwojna czy robotyzacja pola walki. Zdaniem podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego, to tylko częściowo wina polskiego sektora zbrojeniowego. - Za ten stan odpowiedzialność ponoszą kolejne rządy, które nie potrafiły wypracować spójnej wieloletniej wizji rozwoju sił zbrojnych i odpowiadającej tej wizji konsolidacji przemysłu zbrojeniowego - uważa wiceminister.

To też się zmieni. Prezes PGZ jest optymistą. - Jesteśmy przekonani, że PGZ wykorzysta historyczną szansę na osiągnięcie znaczącej pozycji i to nie tylko w naszym regionie. Program Modernizacji Technicznej stworzy polskiej zbrojeniówce zaniedbanej od wielu lat ogromną szansą nie tylko na poprawienie bezpieczeństwa kraju, ale również na całkowitą zmianę jakościową przemysłu zbrojeniowego - zapewniał prezes Wojnicz.

Temu ma służyć wprowadzenie regulacji kodeksowych w spółkach. Według prezesa ich wdrożenie to z jednej strony szansa na sprawniejsze reagowanie na potrzeby rynku, zarówno wewnętrznego i zewnętrznego, z drugiej zaś narzędzie, dające możliwość definitywnego uregulowania relacji i wyeliminowania sporów kompetencyjnych pomiędzy spółkami Grupy.

Dywagacje na wyrost?


Konsekwentne dążenia przez spółki Grupy do zwiększenia efektywności w realizacji zamówień dla Polskich Sił Zbrojnych przy jednoczesnym ograniczaniu barier stojących przed eksportem naszych produktów na rynki zewnętrzne to cel ambitny i trudne wyzwanie. Że nie są to jedynie okazjonalne dywagacje „na wyrost”, mają świadczyć zawarte już umowy z MON oraz rosnący eksportu.

Polska Grupa Zbrojeniowa z roku na rok osiąga coraz większe przychody. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, spółka podpisała umowy na dostarczenie czterech dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”, o wartości 4,5 mld zł, co jest największym zamówieniem w historii polskiego przemysłu obronnego; 1300 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun” o wartości 1 mld zł; osiem kompanijnych modułów ogniowych „Rak” o wartości 970 mln zł oraz sześć przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich „Pilica” o wartości 746 mln zł.

We wrześniu br. wchodząca w skład PGZ Fabryka „Łucznik” otrzymała od SZ RP zlecenie na dostarczenie 53 tys. najnowszych karabinków GROT o wysokości blisko pół miliarda złotych. GROT to w pełni polski produkt, opracowany od początku do końca siłami krajowego przemysłu. Spółka uzyskała również szereg innych zamówień dla SZ RP oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 935 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP