Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Angela Merkel zabrała głos ws. ceł USA na stal i aluminium

PAP/PSZ • 14-03-2018 19:02
Angela Merkel zabrała głos ws. ceł USA na stal i aluminium

Angela Merkel chce rozmów z USA na temat nowych ceł.

Fot. domena publiczna

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stawia w pierwszej kolejności na rozmowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na temat ceł na stal i aluminium ogłoszonych przez prezydenta Donalda Trumpa, ale uważa, że w razie potrzeby Wspólnota nie powinna bać się środków zaradczych.

Rząd niemiecki stawia obecnie na negocjacje - w pierwszej kolejności na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) - ale nie wiadomo, czy zakończą się one powodzeniem - powiedziała Merkel niemieckiej telewizji ARD. Jeśli będzie to konieczne, nie wolno bać się sięgnięcia po środki zaradcze - dodała.
Rozmowy z amerykańską administracją będą na pewno intensywniejsze po środowym wyborze Merkel na urząd kanclerski, niż to było dotychczas, gdy rząd sprawował swoje obowiązki komisarycznie - zadeklarowała. Utworzenie rządu jest w związku z tym "ważnym sygnałem, że jako rząd możemy działać lepiej" - stwierdziła.

Czytaj także: USA to wierzchołek góry lodowej. Grozi nam wojna celna o światowym zasięgu

Zdaniem kanclerz na świecie panuje obecnie "kryzys multilateralizmu", a najlepszą odpowiedzią na to jest jedność Unii Europejskiej.

W piątek (9 marca) Angela Merkel skrytykowała decyzję Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł na import stali i aluminium, zaapelowała jednak o wyważoną reakcję i dialog ze stroną amerykańską. Podkreśliła, że Niemcy mają zaufanie do Komisji Europejskiej, która zamierza zwrócić się w sprawie ceł do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i dąży do dialogu z USA, ale też nie wyklucza działań odwetowych.

Czytaj również: Cła USA jednak nie dla Unii Europejskiej? Sytuacja nie jest jasna

Prezydent USA podpisał 8 marca decyzję o ograniczeniu przez Stany Zjednoczone importu stali i aluminium, z wyjątkiem Kanady i Meksyku. Na stal nałożono 25-procentowe cło, a na aluminium 10-procentowe. Nowe taryfy mają wejść w życie 23 marca. Inne kraje mogą w drodze negocjacji starać się o przyznanie odstępstw od tej decyzji.
 • Niemcy

  Przelicz walutę
 • euro (EUR)

 • 4,226 złoty (PLN)

  1 EUR, 1,233 USD
 • Stany Zjednoczone

  Przelicz walutę
 • dolar (USD)

 • 3,426 złoty (PLN)

  0,811 EUR, 1 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia: