Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Azja coraz ważniejsza dla Polskich eksporterów

PAP/AH • 17-04-2018 14:50
Azja coraz ważniejsza dla Polskich eksporterów

Potencjał Azji dostrzegają polscy przedsiębiorcy - eksport w 2017 roku osiągnął 49 mld 287 zł

Fot. Shutterstock

Potencjał Azji wynikający m.in. z szybkiego rozwoju gospodarczego daje duże możliwości rozwoju na tym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy dostrzegli jego potencjał. W 2017 r. udział państw azjatyckich w całości naszego eksportu sięgnął, według szacunków, ok. 5,7 proc. - ocenił prezes KUKE Janusz Władyczak.

 • Azja to 48 krajów, zamieszkałych przez 4,5 mld ludności - co oznacza ogromny potencjał konsumpcyjny, podkreśliła KUKE.
 • Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w ciągu kolejnych 5 lat produkt krajowy brutto na głowę obywatela wzrośnie o 34,7 proc.
 • Eksport polskich przedsiębiorców w 2017 roku do Azji osiągnął 49 mld 287 zł.
 • O tym, jak skutecznie wspierać eksport, będą dyskutować uczestnicy jednego z paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego - "Ekspansja zagraniczna firm" - który odbędzie się 15 maja 2018 r. w Katowicach. Więcej o wydarzeniu tutaj
- Zdecydowanie potencjał Azji - wynikający z liczby ludności, struktury społecznej oraz szybkiego rozwoju gospodarczego - daje duże możliwości rozwoju na tym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy już wiele lat temu dostrzegli jego potencjał i postanowili zagościć na tamtejszych rynkach. W 2017 r. - według wstępnych szacunków - udział państw azjatyckich w całości naszego eksportu sięgnął około 5,7 proc. - wskazał Włodarczyk. Jak dodał, w ciągu ostatnich 13 lat rodzima sprzedaż na tamtejsze rynki wzrosła o 341 proc.

Azja to 48 krajów, zamieszkałych przez 4,5 mld ludności - co oznacza ogromny potencjał konsumpcyjny, podkreśliła KUKE. Z kolei analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozują, że w ciągu kolejnych 5 lat produkt krajowy brutto na głowę obywatela wzrośnie o 34,7 proc. - z 6 tys. 615 dol. w 2017 roku do 8 tys. 908 dol. w 2022 roku.

- Potencjał Azji dostrzegają też polscy przedsiębiorcy - eksport w 2017 roku osiągnął 49 mld 287 zł - podała KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym. 

Jak zaznaczył szef KUKE cytowany we wtorkowym komunikacie, ekspansja zagraniczna - zwłaszcza na wymagające rynki azjatyckie - to ogromne wyzwanie.

Dlatego Koalicja Partnerów: KUKE, Bank BGŻ BNP Paribas i Bisnode Polska uruchomiła cykl konferencji edukacyjnych: Program Handlu Zagranicznego. - Celem programu jest zaprezentowanie przedsiębiorcom w regionach możliwości ekspansji do Azji oraz instrumentów pozwalających na zwiększenie sukcesu eksportowego za pomocą efektywnego finansowania czy zabezpieczenia biznesu - wyjaśnił Włodarczyk.

Jak poinformowała KUKE, konferencje odbędą się w 10 miastach Polski. Pierwsza rozpoczęła się we wtorek w Katowicach. Kolejne spotkania mają się odbyć m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu.
 • Chiny

  Przelicz walutę
 • yuan (CNY)

 • 0,539 złoty (PLN)

  0,129 EUR, 0,159 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia: