PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Brexit: europejskie firmy mogą stracić 65 miliardów euro rocznie

wnp.pl (JP) • 12-03-2018 19:51
Brexit: europejskie firmy mogą stracić 65 miliardów euro rocznie

Unia celna między UE i Wielką Brytanią pozwoliłaby zredukować potencjalne koszty europejskich przedsiębiorstw o połowę

Fot. Shutterstock

W przypadku braku porozumienia ws. brexitu najbardziej poszkodowane będą brytyjskie przedsiębiorstwa z sektora finansowego. Pracę w tej branży może stracić 10 tys. osób.

Opublikowany w poniedziałek (12 marca) wspólny raport firmy konsultingowej Oliver Wyman i kancelarii prawnej Clifford Chance szacuje, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez dodatkowych umów ułatwiających wymianę handlową, przedsiębiorstwa z kontynentalnej części Unii Europejskiej stracą 35 miliardów euro rocznie na przeróżne opłaty związane z eksportem do Wielkiej Brytanii - donosi Reuters.
Z kolej brytyjskie firmy eksportujące do UE będą musiały wysupłać rocznie dodatkowe 30 miliardów euro.

Zobacz też: Theresa May: czas na spory o zasadność Brexitu minął

Jeżeli Wielka Brytania opuści Unię bez specjalnego porozumienia dotyczącego wymiany handlowej, stosowane będą zasady i opłaty Światowej Organizacji Handlu (WTO). Choć Wyspiarze chcą dogadać się z Unią, brytyjski rząd jest gotowy na każdą ewentualność i zarezerwował już w budżecie ponad 3 miliardy euro na pokrycie kosztów możliwego braku porozumienia.

Jak wynika z raportu, unia celna między UE i Wielką Brytanią pozwoliłaby zredukować potencjalne koszty europejskich przedsiębiorstw o połowę. Jednak premier Theresa May sprzeciwia się układowi ws. ceł, bo umowa z UE uniemożliwiłaby Brytyjczykom negocjowanie własnych porozumień z szybko rozwijającymi się gospodarkami krajów takich jak Chiny czy Indie.

Najbardziej dotknięte "brexitem bez porozumienia" zostałyby brytyjskie firmy z sektora finansowego, ponieważ w przeciwieństwie np. do koncernów motoryzacyjnych, które mogą przestawić się z części importowanych na krajowe, muszą otworzyć nowe oddziały w krajach Unii, by nadal obsługiwać unijnych klientów.

Zobacz też: Brexit może nie pójść gładko. Unijne banki sobie poradzą?

Goldman Sachs i UBS już rozpoczęły przygotowania do przenosin części pracowników do Frankfurtu. Z kolei Bank of England prognozuje, że do końca roku ze względu na zbliżający się brexit w brytyjskim sektorze finansowym pracę straci 10 tys. osób - podaje Reuters.
  • Wielka Brytania

    Przelicz walutę
  • funt szterling (GBP)

  • 4,906 złoty (PLN)

    1,142 EUR, 1,341 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: