Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chińskie metody walki o czystsze środowisko naturalne

Wnp.pl (PS) • 31-12-2017 10:45
Chińskie metody walki o czystsze środowisko naturalne

Chiny mają duże problemy z zanieczyszczeniem środowiska.

Fot. Shutterstock

Ukaranych 18199 urzędników państwowych za brak działań powstrzymujących zanieczyszczenie środowiska, kary wobec firm w łącznej wysokości 1,43 mld juanów (ok. 218 mln USD) - taki jest efekt największej w Chinach kontroli przestrzegania przepisów o ochronie przed zanieczyszczeniami.

Realizowano ją w ciągu ostatnich dwóch lat. Kontrole objęły 31 prowincji.
- Inspektorzy rządu centralnego ujawnili 135 tys. przypadków z takimi typowymi problemami, jak słabe egzekwowanie przepisów poprawy jakości powietrza i wody - powiedział Liu Changgen, zastępca dyrektora Krajowego Biura Inspekcji Ochrony Środowiska, informuje China.Daily.

Według niego, kontrole mają motywować lokalne władze i pobudzać je do „pełnej determinacji w zwalczaniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, dlatego ukarano tak ogromną liczbę urzędników, którym nie powiodło się pełnienie obowiązków”.

Poza nimi ukarano, za niespełnianie norm redukcji zanieczyszczeń, ok. 29 tys. firm, wymierzając im grzywnę w łącznej wartości 1,43 mld juanów ($218 mln).

Ponadto 1527 osób zostało zatrzymanych „za potencjalną działalność przestępczą”. Nie wyjaśniono, na czym ona polegała.

Patrz: Chiny: będziemy realizować paryskie porozumienie ws. klimatu

Z analizy wyników kontroli wynika, że problemem numer 1 w kontrolowanych miejscowościach było duże zanieczyszczenie powietrza i wody. Zarazem stwierdza się, że lokalne władze nie podejmowały skutecznych środków ochrony środowiska, w obawie o skutki radykalnych działań.

Np. w Zigong (prowincja Syczuan) stężenie dwutlenku siarki w powietrzu wzrosło w pierwszej połowie 2017 roku o 32,5 proc., zarazem tylko 11,1 proc. wody w ujęciach miejskich spełniało normy krajowe czystości, podczas gdy jeszcze w 2016 r. – 50 proc.

W toku kontroli odkryto również m.in. przypadki nielegalnego działania kopalni węgla lub nadmierną przez nie eksploatację zasobów, w tym wody.

Na szczeblu centralnym kontrolerzy ujawnili brak urządzeń do codziennego przetwarzania odpadów komunalnych oraz odprowadzanie bezpośrednio do wody około 12 milionów ton nieoczyszczonych ścieków.

Patrz: Chiny radykalnie walczą z zanieczyszczeniem Tysiące ludzi bez ogrzewania
  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,573 złoty (PLN)

    0,133 EUR, 0,156 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: