Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chiny: katastrofy nie będzie. Będzie kolejna dekada szybkiego wzrostu

wnp.pl (Sad) • 11-04-2018 13:22
Chiny: katastrofy nie będzie. Będzie kolejna dekada szybkiego wzrostu

Katastrofy nie będzie. Będzie kolejna dekada szybkiego wzrostu, wieszczy prezes Chińskiego Banku Ludowego Dai Xianglong.

fot. Shutterstock

Wzrost PKB w Chinach utrzyma się na poziomie około 6 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. Tak długo wyczekiwanej i wieszczonej od dawna przez wielu ekspertów katastrofy raczej więc nie będzie.

Solidny wzrost gospodarczy w ciągu najbliższej dekady zapowiedział były prezes Chińskiego Banku Ludowego Dai Xianglong podczas Azjatyckiego Forum Boao, jednego z największych spotkań globu, dotyczących gospodarki i biznesu.

Zdaniem Dai przyszłość całej azjatyckiej gospodarki jest bardzo optymistyczna, co zapowiada bardzo szybki wzrost w najbliższych latach. O jaki okres chodzi? Mowa nawet o najbliższych 20 latach - czyli do połowy obecnego stulecia wzrost gospodarczy w Azji może być najszybszy na świecie. Będzie to głównie zasługa Chin oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej, m. in. Indonezji, Filipin, Wietnamu czy Birmy.  

Dai oczywiscie zaznaczył też, że nie będzie to proste, bo wciąż wiele jest wyzwań, ale też i wiele okazji dających nowe możliwości rozwoju, co powinno przeważyć i windować region w górę. Jednym z motorów wzrostu będzie słynna już chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku.

Przypomnijmy, że w marcu premier Chin Li Keqiang utrzymał prognozę wzrostu chińskiej gospodarki na ten rok na poziomie około 6,5 proc., zapowiadając dalsze otwieranie rynku, kolejne ułatwienia dla biznesu oraz wygaszanie nadwyżek mocy mniej produkcyjnych sektorów.

Czytaj także: Premier Chin Li Keqiang nakreślił globalną strategię Pekinu

W Azjatyckim Forum Boao bierze udział ponad 2 tysiące uczestników z 50 krajów. Spotkanie zakończy się 11 kwietnia.
  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,539 złoty (PLN)

    0,129 EUR, 0,159 USD

KOMENTARZE (1)

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: