Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Donald Trump: Chiny zajmą się Koreą Północną

PAP/PSZ • 16-11-2017 08:09
Donald Trump: Chiny zajmą się Koreą Północną

Według Donalda Trumpa wszystkie opcje wobec Korei Płn. "pozostają na stole".

Fot. Shutterstock

Chiny wywrą presję gospodarczą na "perwersyjną dyktaturę" Korei Północnej, która nie może dyktować warunków całemu światu - powiedział w środę (czasu USA) prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, komentując swą zakończoną dzień wcześniej podróż do Azji.

Podczas 20-minutowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump podkreślił, że prezydent Chin Xi Jinping uznaje północnokoreański reżim za "wielkie zagrożenie", a on sam obiecał wywarcie "maksymalnej presji" na Pjongjang.
Ponadto amerykański przywódca powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny zgadzają się, iż Korei Północnej nie można proponować ustępstw tylko za wstrzymanie przez reżim prac nad jego programem atomowym. Od Pjongjangu należy wymagać całkowitej likwidacji posiadanego arsenału nuklearnego - zaznaczył. Powiedział też, że wszystkie opcje wobec Korei Płn. "pozostają na stole".

Chiny i Rosja proponowały wcześniej, by zaoferować Korei Płn. porozumienie przewidujące, że jeśli władze północnokoreańskie wstrzymają prace nad swoim programem atomowym oraz programem rakiet balistycznych, to USA i Korea Południowa przestaną organizować w regionie regularne ćwiczenia wojskowe, które Pjongjang uważa za przygotowanie do inwazji.

Jak zauważa agencja AP, Pekin dotychczas nie zdystansował się publicznie od tego pomysłu. W środę władze chińskie zapowiedziały, że specjalny wysłannik Xinpinga uda się do Korei Płn., by poinformować tamtejsze władze o "okolicznościach XIX zjazdu" rządzącej Komunistycznej Partii Chin, który odbył się w październiku.

Występując w środę, Trump ocenił swą pierwszą azjatycką podróż w roli prezydenta USA, podczas której odwiedził kraje takie jak Japonia, Korea Południowa, Chiny, Wietnam i Filipiny, jako "kolosalny sukces" o wymiarze "historycznym".

Prezydent oświadczył, że będzie pracował "tak szybko, jak to tylko możliwe" nad zredukowaniem deficytu handlowego USA z jego azjatyckimi partnerami oraz renegocjacją porozumienia handlowego z Koreą Południową, które nazwał "katastrofą", a zawartego przez poprzednią administrację.

Trump dodał, że jego podróż do Azji dowiodła, że pozycja USA na świecie "jest silniejsza niż kiedykolwiek", a Stany Zjednoczone zostały potraktowane przez azjatyckich partnerów "z niewiarygodnym ciepłem, gościnnością i przede wszystkim z szacunkiem".

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!