PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gospodarka rosyjska nadal w stagnacji. Prognozy nie zapowiadają zmiany

Autor: Iwona Wiśniewska
07-12-2017 06:00 |  aktualizacja: 07-12-2017 06:50
Gospodarka rosyjska nadal w stagnacji. Prognozy nie zapowiadają zmiany

Przyszłoroczny mundial w Rosji ma utrwalić jej wizerunek jako światowego mocarstwa.

Fot. Evdoha_spb / Shutterstock.com

Wyniki ekonomiczne notowane przez rosyjską gospodarkę w ostatnich miesiącach budzą obawy o możliwość trwałego przełamania negatywnych tendencji. Mimo iż w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 r. PKB Rosji wzrosło o 1,6 proc. (rok do roku), to jego tempo w ostatnich miesiącach wyhamowało. Wzrost podtrzymywany był dzięki rosnącym cenom ropy naftowej na światowych rynkach i dodatkowym dochodom z jej sprzedaży, co przekładało się na inwestycje i konsumpcję. Nadal jednak nie widać czynników, które pozwoliłyby Rosji wejść na ścieżkę trwałego, szybkiego wzrostu.

 • Ogłaszany przez władze koniec kryzysu nadal nie jest widoczny w realnej gospodarce. 
 • Mimo rekordowo niskiej inflacji i niskich stóp procentowych popyt inwestycyjny pozostaje słaby.
 • Prognozy na najbliższe lata pokazują wzrost poniżej średniej światowej.
Rosyjskie władze już w 2016 roku kilkakrotnie obwieszczały przełamanie sytuacji kryzysowej, ale nie potwierdzały tego wskaźniki makroekonomiczne. Należy tutaj podkreślić niską wiarygodność rosyjskiej statystki. W ostatnich latach zmieniała się m.in. metodologia badań, a część wskaźników przestała być publikowana. Wzbudziło to dużą krytykę ekspertów, podważanie przez nich niektórych danych i trudności z oceną rzeczywistej sytuacji ekonomicznej w Rosji.

Mało wiarygodne statystyki 


Z obecnie dostępnych danych Rosstatu wynika, że z końcem 2016 roku Rosji udało się przełamać recesję, trend ten potwierdzają również wyniki za pierwsze dziewięć miesięcy 2017 roku. Jednak niepojące jest, że  tempo wzrostu w trzecim kwartale br. wyhamowało do 1,8 proc. PKB, poniżej oczekiwań rządowych (2,2 proc. PKB). We wrześniu i w październiku odnotowano wręcz spadek tego wskaźnika. Przy czym sytuacja pogorszyła się w większości sektorów, w tym metalurgii, przemyśle przetwórczym, handlu hurtowym. Istotnym wyjątkiem w sierpniu i we wrześniu były wyniki rolnictwa, które dzięki doskonałemu urodzajowi pozytywnie wpływały na wskaźniki ekonomiczne Rosji.  

Pogorszenie sytuacji ekonomicznej Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach związane jest głównie z wyhamowaniem popytu wewnętrznego. Realne dochody obywateli spadają od 4 lat - aktualnie są niższe o ok. 12 proc. w porównaniu z końcem 2013 roku (przed kryzysem). W 2017 roku popyt konsumpcyjny podtrzymywany był spadającymi oszczędnościami obywateli i wzrostem kredytów konsumenckich. Historycznie niska inflacja - w październiku zmniejszyła się do 2,7 proc. (w ujęciu rocznym) - przyczyniła się bowiem do obniżenia przez bank centralny bazowej stopy procentowej również do historycznego dla Rosji minimum, tj. 8,25 proc. Spowodowało to dynamiczny wzrost zaciąganych kredytów przez obywateli. Atrakcyjna cena kredytów nie zachęciła natomiast przedsiębiorców do wzrostu kredytowania i intensyfikacji inwestycji.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 622 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP