PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gospodarka rosyjska nadal w stagnacji. Prognozy nie zapowiadają zmiany

Autor: Iwona Wiśniewska
07-12-2017 06:00 |  aktualizacja: 07-12-2017 06:50

Wyniki ekonomiczne notowane przez rosyjską gospodarkę w ostatnich miesiącach budzą obawy o możliwość trwałego przełamania negatywnych tendencji. Mimo iż w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 r. PKB Rosji wzrosło o 1,6 proc. (rok do roku), to jego tempo w ostatnich miesiącach wyhamowało. Wzrost podtrzymywany był dzięki rosnącym cenom ropy naftowej na światowych rynkach i dodatkowym dochodom z jej sprzedaży, co przekładało się na inwestycje i konsumpcję. Nadal jednak nie widać czynników, które pozwoliłyby Rosji wejść na ścieżkę trwałego, szybkiego wzrostu.

Ropa zamiast inwestycji. Rośnie import

Popyt inwestycyjny pozostaje na niskim poziomie, w ciągu trzech pierwszych kwartałów inwestycje w kapitał podstawowy wzrosły o 4,2 proc., jednak ich dynamika w ostatnim kwartale również  wyhamowała. Jest to efekt dość zachowawczej oceny perspektyw rozwoju sytuacji ekonomicznej wśród przedsiębiorców. W październiku wskaźnik aktywności gospodarczej PMI w sektorze produkcyjnym był najniższy w 15-miesięcznej historii (51,1 pkt.). Mimo iż nadal sugeruje poprawę koniunktury, to jednak wiara kadry menadżerskiej w realizację tych prognoz systematycznie słabnie.  

Ważnym czynnikiem podtrzymującym rosyjskie wskaźniki ekonomiczne są natomiast utrzymujące się na dość wysokim poziomie ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Średnia cena ropy naftowej w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 roku wzrosła do poziomu 51 USD za baryłkę ropy marki Urals, co znacznie przewyższa cenę, na jakiej został oparty rosyjski budżet, tj. 45 USD za baryłkę. Wyższa cena ropy oznacza przede wszystkim mniejszy deficyt budżetowy oraz wyższe wpływy z eksportu. Wartość rosyjskiego eksportu w ciągu dziewięciu miesięcy 2017 roku zwiększyła się o ponad 25 proc. i przekroczyła poziom 250 mld USD, przy czym większość tej sumy pochodzi ze sprzedaży ropy i gazu.

Choć wzrost ekonomiczny pozostaje na niskim poziomie, dynamicznie rośnie rosyjski import. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 roku jego wartość wzrosła o 25 proc. do 170 mld USD. Było to jednak efektem przede wszystkim umacniania się rosyjskiej waluty, której notowania są ściśle związane z ceną ropy naftowej (w ciągu 9 miesięcy 2017 roku realny kurs rubla do dolara umocnił się o 7,5 proc.). Jednocześnie, mimo utrzymującego się embarga na dostawy artykułów rolno-spożywczych i polityki substytucji importu prowadzonej przez rosyjskie władze, rosną również dostawy tych towarów. W omawianym czasie ich import wzrósł o 17 proc. w wyrażeniu dolarowym.

Pesymistyczne prognozy

Najnowsze rosyjskie wskaźniki ekonomiczne spowodowały obniżenie prognoz zarówno rządowych, jak i niezależnych instytucji, dotyczących sytuacji ekonomicznej w Rosji. Zgodnie z aktualnymi ocenami, w całym 2017 r. należy się spodziewać wzrostu PKB na poziomie 1,5-1,8 proc. Inflacja utrzyma się poniżej 3 proc., jednocześnie nie będzie potrzeby wydatkowania całości funduszu rezerwowego (jak zapisano w ustawie budżetowej) na sfinansowanie deficytu.

Prognozy na kolejne trzy lata są również dość pesymistyczne. Zakładają stagnację lub niski wzrost na poziomie do 2 proc. PKB. Oznacza to rozwój poniżej średniej światowej, co zwiększać będzie dystans rosyjskiej gospodarki do światowych liderów. Brak reform strukturalnych powoduje, że w zasadzie jedynym czynnikiem, który mógłby poprawić sytuację ekonomiczną w Rosji, mógłby być wzrost cen ropy naftowej. Stąd też gotowość Rosji do przedłużenia do końca 2018 roku umowy z państwami OPEC o zamrożeniu poziomu wydobycia surowca.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 306 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

788 148 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP