Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Azoty złożyła ofertę na udziały w spółce Petrokemija

wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) • 24-09-2017 17:41
Grupa Azoty złożyła ofertę na udziały w spółce Petrokemija

Jesteśmy liderem na rynku nawozów w Chorwacji i znaczącym graczem na rynku regionalnym - chwali się Petrokemija

fot. mat. pras.

Grupa Azoty złożyła niewiążącą ofertę objęcia udziałów w chorwackiej spółce Petrokemija. Notowana na giełdzie w Zagrzebiu firma jest producentem nawozów.

- Spółka Petrokemija d.d. opublikowała program restrukturyzacyjny „Konkretyzacja propozycji koncepcji restrukturyzacji poprzez dokapitalizowanie z udziałem prywatnego inwestora” - podała Grupa Azoty.
W komunikacie dodała jeszcze tylko, że mająca siedzibę w Kutinie spółka Petrokemija miała w pierwszym półroczu 2017 r. 952,63 mln HRK przychodów.

1 HRK, czyli kuna chorwacka, to ok. 0,57 zł. Na stronie internetowej chorwackiej firmy można przeczytać dodatkowo, że w minionym półroczu odnotowała ona jeszcze 3,97 mln HRK straty EBITDA oraz 40,26 mln HRK straty przed opodatkowaniem.

Petrokemija - kolejne podejście

Przypomnijmy, że to nie pierwsze podejście do Grupy Azoty do chorwackiej spółki.

Na przełomie 2013 i 2014 r. Azoty były jedną firm zainteresowanych planowaną wówczas prywatyzacją Petrokemiji, m.in. obok węgierskiego BIGE Holding, czeskiego Agrofertu i austriackiej spółki Borealis.

W 2016 r. Petrokemija miała 1,92 mld HRK przychodów, a także 33,65 mln HRK zysku EBITDA oraz 87,31 mln HRK straty przed opodatkowaniem.

- Produkujemy produkty wysokiej jakości, które mają jak najmniejszy wpływ na środowisko. Jesteśmy również liderem na rynku nawozów w Chorwacji i znaczącym graczem na rynku regionalnym - pisze sama o sobie Petrokemija.

Wg danych na koniec pierwszego półrocza 2017 r., w spółce było zatrudnionych 1574 pracowników, a w całej grupie Petrokemija było to 1709 osób.

Państwo chorwackie kontroluje prawie 80 proc. udziałów w firmie. Reszta należy m.in. do instytucji finansowych oraz inwestorów indywidualnych.

W pierwszej połowie 2017 r. Grupa Azoty osiągnęła przychody na poziomie 4,87 mld zł (wzrost o 5 proc.). Wynik EBITDA sięgnął nieco ponad 714 mln zł (wzrost o 3 proc.), a zysk netto 378 mln zł (wzrost o 7 proc.).

Zobacz więcej: Grupa Azoty z niewielką poprawą wyników
Grupa Azoty. Kto pociągnął wyniki, a kto był hamulcowym?

Polska i Chorwacja

W ostatnich miesiącach wzrasta aktywność w polsko-chorwackich stosunkach gospodarczych.

W lipcu, podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza, Gaz-System zawarł umowę o współpracy z Plinacro - chorwackim operatorem systemu przesyłowego. Spółki będą współdziałać na rzecz rozwoju rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej.

Zobacz więcej: Gaz-System zawarł umowę o współpracy z chorwackim Plinacro

Chorwacją jest zainteresowany także prywatny biznes. Przykładem jest OT Logistics, który przez 7 lat będzie mógł operacyjnie kierować portem Luka Rijeka.

Zobacz więcej: OT Logistics przejmie kontrolę nad chorwackim portem w Rijece