Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Irak potrzebuje ponad 88 mld dolarów na pełną odbudowę

PAP/PSZ • 12-02-2018 15:40
Irak potrzebuje ponad 88 mld dolarów na pełną odbudowę

Stacja benzynowa w Iraku

Fot. Eng. Bilal Izaddin / Shutterstock.com

Rząd Iraku potrzebuje 88,2 mld dolarów, by odbudować kraj po trzech latach wojny z Państwem Islamskim (IS) - poinformował iracki minister ds. planowania na rozpoczętej 12 lutego w Kuwejcie trzydniowej konferencji w sprawie pomocy dla Iraku.

"Na podstawie analizy przeprowadzonej przez irackich i międzynarodowych ekspertów szacujemy, że potrzebujemy w sumie 88,2 mld dolarów na odbudowę Iraku" - poinformował minister Salman Ali Hasan al-Dżumajli, który pełni też obowiązki ministra handlu. "Odbudowa Iraku to przywracanie mu nadziei, a przywracanie stabilizacji w Iraku to stabilizowanie państw w regionie i na świecie" - podkreślił minister, zwracając uwagę na odpowiedzialność w tej kwestii społeczności międzynarodowej.
Jak sprecyzował dyrektor z irackiego resortu planowania Kusaj Abdul Fatah, około 22 mld USD będzie potrzebne w najbliższym czasie, a 65 mld USD w perspektywie średnioterminowej. Dodał, że największe potrzeby są na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Organizacje pozarządowe obiecały na razie 330 mln USD w ramach pomocy humanitarnej dla Iraku - poinformowała kuwejcka agencja prasowa KUNA.

Na konferencję, której gospodarzem jest Kuwejt, zostały zaproszone osoby ze świata polityki, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych.

Czytaj także: Irak otwarty dla polskich firm. Koniec wojny, czas na biznes

W poniedziałek (12 lutego) rano podczas spotkania ekspertów wysokiego szczebla potwierdzono, że Irak potrzebuje olbrzymich inwestycji w wielu prowincjach, żeby przywrócić tam podstawowe usługi i świadczenia.

"Rozpoczęliśmy programy odbudowy (...), ale to, co udało nam się osiągnąć, to mniej niż 1 proc. tego, czego Irak potrzebuje" - oświadczył Mustafa al-Hiti, szef funduszu odbudowy w strefach zniszczonych wskutek walk z IS. "Ponad 138 tysięcy domów jest uszkodzonych, w tym połowa jest całkowicie zniszczona" - podkreślił. Dodał, że wciąż ponad 2,5 mln ludzi, którzy musieli uciekać przed wojną, nie ma swoich domów.

Irak został zrujnowany od lat 80. przez liczne wojny i utrzymujące się przez dłuższy czas embargo międzynarodowe, zwłaszcza po inwazji na Kuwejt sił reżimu Saddama Husajna w 1990 roku.

Jeszcze pod koniec stycznia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos premier Iraku Hajdar al-Abadi oceniał, że odbudowa kraju, drugiego producenta ropy naftowej wśród państw OPEC, potrwa długo i będzie kosztowała około 100 mld USD. Bagdad liczy na zagraniczne inwestycje w transport, energetykę i rolnictwo.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!