Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Japończycy chcą pomóc w rozwoju elektromobilności w Polsce

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) • 05-03-2018 11:31
Japończycy chcą pomóc w rozwoju elektromobilności w Polsce

Jednym z najpopularniejszych samochodów elektrycznych jest japoński Nissan Leaf

mat. pras.

Polska dysponuje zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój branży. Polska jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii z firmami japońskimi - mówi Michał Kurtyka, wiceminister energii.

  • Michał Kurtyka, przedstawiciele spółek skarbu państwa oraz instytucji badawczych byli z wizytą w Japonii, gdzie rozmawiali z przedstawicielami firm aktywnymi w sektorach baterii, elektromobilności oraz technologii wodorowych. 
  • Polska delegacja zwiedziła m.in. fabrykę produkującą ogniwa do baterii litowo-jonowych i zapoznała się z technologiami opracowanymi przez firmę.
  • Rozmawiano także o napędzie wodorowym dla pojazdów. Zasięg tego typu pojazdu to nawet 550-700 km a czas „tankowania” można zamknąć w 3 minutach. 
- Polska jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii, a nasz kraj konsekwentnie realizuje swój program rozwoju transportu nisko i zeroemisyjnego, chcąc w ten sposób stać się jednym z liderów europejskiego rynku elektromobilności - mówił Michał Kurtka, wiceminister energii. 

Jak podkreślił, baterie odgrywają dziś kluczową rolę w trwającej rewolucji przemysłowej. Dlatego też polskie uczelnie i firmy aspirują do tego, aby stanowić istotną część sektora.

Jak zapewnił, nasz kraj dysponuje zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój branży.

- W Polsce działają już firmy, które wytwarzają akumulatory jako produkt końcowy. Z rozwiązań tych korzystają nie tylko rodzimi producenci, ale i zagraniczne marki – powiedział Michał Kurtyka. 

Dodał, że potencjał ten łączy się idealnie z możliwościami naszych naukowców.

- Polskie ośrodki naukowe prowadzą liczne badania dotyczące konwersji energii i elektrochemii stosowanej. Pozwalają one na opracowanie nowych technologii akumulatorów oraz produkcję ogniw - przekonywał Michał Kurtyka. 

W jego opinii w resorcie energii połączenie międzynarodowej współpracy, wsparcia rządowego, polskiej myśli technologicznej oraz potencjału rodzimego przemysłu pozwoli naszemu krajowi znaleźć się w gronie kluczowych graczy w branży ogniw do baterii wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych.

- Jestem przekonany, że kompetencje, które posiadamy i rozwijamy w Polsce, dają nam szansę na stworzenie zaawansowanej technologicznie fabryki jak ta, którą mieliśmy okazję zobaczyć – wskazał Kurtyka.

Wiceminister Kurtyka odbył także szereg spotkań z czołowymi japońskimi firmami. Podczas rozmów poruszone zostały tematy związane m.in. z transportem wodoru oraz jego magazynowaniem, ogniwami paliwowymi, komponentami do pojazdów z napędami alternatywnymi, a także finansowaniem projektów opartych o technologie wodorowe. Dyskusje dotyczyły również instalacji zagazowania węgla przy wykorzystaniu ogniw paliwowych oraz elektromobilności i najnowszych trendów w tej gałęzi przemysłu.

Ponadto polska delegacja wzięła udział w IX edycji International Rechargeable Battery Expo – Battery Japan. Targi te są uznawane za światowe centrum spotkań kluczowych przedstawicieli branży bateryjnej. Podczas trwania konferencji organizowane są liczne spotkania biznesowe oraz konsultacje techniczne.

Pozostali członkowie delegacji uczestniczyli natomiast w XIV edycji International Hydrogen & Fuel Cell Expo. Są to największe na świecie targi dotyczące sektora wodoru i ogniw paliwowych. Wystawa ta jest miejscem, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach. Oba wydarzenia odbyły się w dniach 28 lutego – 2 marca 2018 r. w Tokio.

W ocenie wiceministra Michał Kurtyka, na świecie trwają obecnie wzmożone prace, które mają na celu popularyzację wodoru.

- Nic dziwnego. Wystarczy przeanalizować podstawowe dane dotyczące samochodów napędzanych tym alternatywnym paliwem. Zasięg tego typu pojazdu to nawet 550-700 km. Czas „tankowania” można zamknąć w 3 minutach. I co najważniejsze – auto nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Co więcej, jedynym „nadprogramowym” efektem generowania prądu jest w tym wypadku wyłącznie woda. Jest to zatem technologia, której należy się przyglądać z uwagą – wyjaśnił Michał Kurtyka. 

Zdaniem podsekretarza stanu alternatywne źródła energii w transporcie przez dekady występowały jako forma ciekawostki lub utopijnych wizji naukowców, ekologów czy pasjonatów.

- Dziś się to zmienia i samochody napędzane takimi paliwami, jak: gaz, wodór czy energia elektryczna, staja się coraz częstszym widokiem na naszych ulicach. Stąd też nasza obecność na Targach. Chcemy poznać najnowsze technologie i trendy, a także zebrać doświadczenia, aby móc w naszym kraju nadać impuls do rozwoju nowej innowacyjnej gałęzi przemysłu oraz stworzyć konkurencyjny rynek dla pojazdów napędzanych jednostkami alternatywnymi – zaznaczył Michał Kurtyka.

Jedną z polskich firm, które bardzo mocno zaangażowały się w elektromobilność jest Eko-Energetyka. O firmie czytaj więcej: W Polsce usłyszeli, że to chybiony pomysł. Teraz są w europejskiej awangardzie

22 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zgodnie z założeniem ma stworzyć warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce. O ustawie czytaj więcej: Weszła w życie ustawa o elektromobilności

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: