Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

JSW i Famur idą po kontrakty w Indiach

PAP/PSZ • 15-05-2018 17:15
JSW i Famur idą po kontrakty w Indiach

Indie są perspektywicznym rynkiem dla branży górniczej.

Fot. Shutterstock

Famur będzie współpracował z Polskim Funduszem Rozwoju i innymi firmami przy zdobywaniu kontraktów w Indiach. 15 maja podpisano porozumienie, w ramach którego Famur i Polski Fundusz Rozwoju dołączyły do zawiązanej w kwietniu grupy partnerów, którą tworzą JSW, PeBeKa i Indyjsko-Polska Izba Handlowo-Przemysłowa.

 • Polska branża górnicza widzi duże szanse w ekspansji na rynek indyjski.
 • W kwietniu polskie firmy sektora zawarły specjalne porozumienie w tej sprawie.
 • Teraz do porozumienia dołączyły Famur i PFR.
Uczestnicy inicjatywy mają współpracować przy zdobywaniu zamówień na rynku indyjskim w sektorze górniczym i energetycznym, tworząc kompleksową ofertę dostosowaną do specyfiki i potrzeb tamtejszych klientów.

W kwietniu Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i grupa Famur podpisały też inne porozumienie, dotyczące wspólnej realizacji komercyjnych projektów na zagranicznych rynkach, gdzie firmy mają oferować rozwiązania i usługi związane z wydobyciem węgla zarówno w kopalniach głębinowych, jak i odkrywkowych. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć także spółki z grupy JSW: Jastrzębskie Zakłady Remontowe i firma JSW Innowacje, działająca na rzecz wdrażania nowych technologii i rozwiązań w przemyśle wydobywczym.

Inna inicjatywa, do której 15 maja dołączyły Famur i PFR, zobowiązuje partnerów do współpracy przy pozyskiwaniu zamówień na rynku indyjskim w branży górniczej i energetycznej. Według uczestników tego porozumienia, "pozwoli ono w sposób wymierny i efektywny na konkurowanie z innymi podmiotami oferującymi swoje produkty, usługi i urządzenia na rynku indyjskim, a także pozwoli na optymalizację kosztów i przyczyni się do realizacji długofalowej strategii rozwoju sektora ukierunkowanej na ekspansję zagraniczną".

"Dzisiejsze porozumienie tworzy branżową platformę współpracy, która dzięki połączeniu kompetencji i potencjałów jej partnerów pozwoli zbudować kompleksową ofertę dopasowaną do specyfiki, potrzeb i oczekiwań rynku indyjskiego. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z innymi partnerami będziemy mogli z powodzeniem realizować całościowe projekty w sektorze górniczym i energetycznym, jednocześnie promując polską technologię, know-how oraz markę Made in Poland" - ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Famuru Mirosław Bendzera.

Czytaj więcej: Łączy nas węgiel. Indie na celowniku polskich firm

Jego zdaniem, dzięki takiemu podejściu, wzrasta atrakcyjność i konkurencyjność polskiej oferty, a klient ma komfort, że współpracuje z jedną, uzupełniającą się grupą partnerów. Ta forma współpracy ma również ułatwić profesjonalne zarządzanie dużymi projektami oraz poprawić efektywność pozyskiwania środków na ich realizację. "Tym samym, dzięki uzupełnianiu wzajemnych kompetencji, polskie firmy otwierają sobie realne możliwości ekspansji nie tylko w Indiach, ale docelowo także na innych rynkach" - ocenił Bendzera, przypominając, że w 2022 r. ponad połowa przychodów Famuru ma pochodzić z rynków zagranicznych.

Natomiast dołączenie do porozumienia Polskiego Funduszu Rozwoju wpisuje się w strategię grupy PFR, która koncentruje się wokół wspierania ekspansji zagranicznej polskiego przemysłu oraz budowania globalnie konkurencyjnych rozwiązań biznesowych. "Indie jako jeden z największych producentów węgla na świecie oraz innych surowców są dla Polski ważnym partnerem na rynku maszyn wydobywczych i szerzej - Inteligentnej Kopalni" - powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, który nadzoruje koordynację programu Inteligentna Kopalnia, będącego jednym z programów flagowych w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Dla uczestników porozumienia istotne jest wykorzystanie szansy, jaką jest otwieranie się rynku indyjskiego na zagraniczne firmy i inwestycje - Polska postrzegana jest bowiem w Indiach jako kraj dysponującymi wysokimi kompetencjami w sektorze wydobywczym, co daje dobre perspektywy dla aktywności naszych firm w tym sektorze indyjskiej gospodarki.

Również Jastrzębska Spółka Węglowa w ostatnim roku deklarowała działania na rzecz współpracy z podmiotami zagranicznymi, m.in. na rynku indyjskim. Jak podano w styczniu br., grupa JSW przy współpracy ze swoim wieloletnim partnerem - spółką ZOK z grupy EXME Berger Group - będzie zabiegać o kontrakt z firmą Coal India Limited, która zamierza wdrożyć odmetanowanie w jednej ze swoich kopalń. Chodzi o kopalnię głębinową zaprojektowaną i zbudowaną przez Polaków jeszcze w latach 60. XX wieku w pobliżu miejscowości Ranchi. Celem JSW jest zwiększenie obecności na rynku hinduskim, a także rozwijanie współpracy m.in. w zakresie wykorzystania metanu. Szansą na to jest m.in. współpraca z Coal India Limited.

Natomiast jesienią 2017 roku JSW i indyjski koncern stalowy Jindal Steel and Power Limited zawarły porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. doradztwa oraz projektów inwestycyjnych w sektorze wydobywczym. Umowa zdefiniowała główne obszary współpracy pomiędzy JSW i jedną z najszybciej rozwijających się firm indyjskiego przemysłu stalowego. Sygnatariusze porozumienia planują prowadzenie analiz i badań potencjalnych wspólnych projektów inwestycyjnych w branży wydobywczej.
 • Indie

  Przelicz walutę
 • rupia (INR)

 • 5,350 złoty (PLN)

  1,245 EUR, 1,470 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia: