Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KE uruchomiła proces aktywacji statusu blokującego ws. Iranu

PAP/AH • 18-05-2018 11:39
KE uruchomiła proces aktywacji statusu blokującego ws. Iranu
fot. Shutterstock

Komisja Europejska uruchomiła w piątek proces aktywacji tzw. statusu blokującego, czyli prawa, które ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran. USA zapowiedziały ich wprowadzenie, zrywając umowę nuklearną mocarstw z Teheranem.

- Tak długo, jak Iran będzie respektował podjęte zobowiązania, Unia Europejska będzie podtrzymywać umowę, którą sama współtworzyła - umowę, która została jednogłośnie ratyfikowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i która jest niezbędna do utrzymania pokoju w regionie i na świecie. Sankcje USA nie pozostaną bez skutków. Jako Komisja i cała Unia Europejska mamy obowiązek uczynić wszystko, by chronić nasze firmy, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa - oświadczył w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Tzw. status blokujący to rozporządzenie z 1996 r. zabezpieczające przed skutkami eksterytorialnego stosowania ustawodawstwa przyjętego przez państwo trzecie oraz działaniami z niego wynikającymi. KE zaktualizowała tekst prawny tak, żeby dostosować go do amerykańskich sankcji na Iran.
  • Iran

    Przelicz walutę
  • rial (IRR)

  • 0,009 złoty (PLN)

    0,002 EUR, 0,002 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: