Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Król Arabii Saudyjskiej zapowiada "sprawiedliwą i zdecydowaną" walkę z korupcją

wnp.pl/PAP • 13-12-2017 13:55
Król Arabii Saudyjskiej zapowiada "sprawiedliwą i zdecydowaną" walkę z korupcją
Fot. Shutterstock

Król Arabii Saudyjskiej Salman wygłosił w środę doroczne, transmitowane przez telewizję przemówienie, podkreślając m.in. determinację rządu w prowadzeniu "sprawiedliwej i zdecydowanej" walki z korupcją.

  • Wyznaczając kierunki rozwoju Arabii Saudyjskiej, monarcha wskazał na rozwój gospodarczy, zapowiadając dążenie do umożliwienia sektorowi prywatnemu stania się partnerem w tym rozwoju.
  • Podkreślił, że realizowany jest plan gospodarczy "Wizja 2030", w ramach którego królestwo chce się uniezależnić finansowo od eksportu ropy naftowej.
  • Program "Wizja 2030" przewiduje też zmiany w tradycyjnym stylu życia Saudyjczyków.
Przemawiając do Rady Konsultacyjnej, która jest jego organem doradczym, monarcha przedstawił priorytety rządu na nadchodzący rok. Położył nacisk na rozwój gospodarczy, zapowiadając dążenie do umożliwienia sektorowi prywatnemu stania się partnerem w tym rozwoju.

Podkreślił, że realizowany jest plan gospodarczy "Wizja 2030", w ramach którego królestwo chce się uniezależnić finansowo od eksportu ropy naftowej. Zaakcentował, że korupcja jest jednym z głównych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego.

Program "Wizja 2030" przewiduje też zmiany w tradycyjnym stylu życia Saudyjczyków, w tym zwiększenie swobód i prawa do uczestnictwa w życiu publicznym dla kobiet oraz stworzenie wielu nowych miejsc pracy dla młodych ludzi.

Zmiany zapowiadane w Arabii Saudyjskiej to m.in. powrót, zapewne od przyszłego roku, kin, pozamykanych w latach 80. na fali ultrakonserwatyzmu, zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 roku, przyznanie kobietom od czerwca przyszłego roku prawa do prowadzenia samochodów.

W zeszłym miesiącu w ramach walki z korupcją w Arabii Saudyjskiej zatrzymano 11 książąt oraz 38 byłych i obecnych ministrów, deputowanych i biznesmenów. Zatrzymany został m.in. miliarder książę Al Walid ibn Talal, jeden z najbogatszych ludzi na Bliskim Wschodzie. Agencja Associated Press pisze, że wielu z zatrzymanych zgodziło się zapłacić nieujawnione sumy, żeby odzyskać wolność.

Król Salman powołał w listopadzie komitet ds. walki z korupcja, na czele którego stanął 32-letni Muhammad ibn Salman, następca tronu, a zarazem minister obrony i wicepremier rządu. Walka z korupcją jest jednym z elementów programu modernizacji zainicjowanego przez następcę tronu.

W środowym przemówieniu monarcha podkreślił też, że Arabia Saudyjska jest zaangażowana w sprawę utworzenia państwa palestyńskiego. Rijad potępił uznanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, nazywając to posunięcie "nieusprawiedliwionym i nieodpowiedzialnym".

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: