Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mirbud liczy na drogowe sukcesy na Ukrainie

wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) • 12-04-2018 14:17
Mirbud liczy na drogowe sukcesy na Ukrainie

Polskie firmy są już obecne w ukraińskim budownictwie drogowym. Mirbud chce iść w ich ślady.

fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zakładamy, że pierwsze sukcesy na Ukrainie mogą się pojawić w ciągu dwóch lat. Koncentrujemy się głównie na drogownictwie, które wedle zapowiedzi stanowi priorytet dla władz krajowych i samorządowych - powiedział portalowi wnp.pl Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu.

  • Pierwsze oferty w przetargach ukraińska spółka Mirbudu planuje złożyć pod koniec 2018 r.
  • Spółka pozytywnie ocenia zmiany proceduralne zachodzące w tamtejszych zamówieniach publicznych.
  • Dzięki kredytowi polskiego rządu na Ukrainie drogi remontują już dwie polskie firmy: Drog-Bud oraz Unibep.
Pod koniec stycznia 2018 r. została zarejestrowana ТОВ MIPБУД (Mirbud sp. z o.o. - red.) z siedzibą w Kijowie. Jej jedynym wspólnikiem jest Mirbud, a kapitał zakładowy firmy wynosi 370 tys. hrywien.

Spółka - poza drogownictwem - ma też prowadzić działalność m.in. w budownictwie kubaturowym, kolejowym oraz robotach specjalistycznych.

Pierwsze oferty

- Rozpoznajemy rynek i pod koniec 2018 r. chcemy zacząć składać pierwsze oferty. Liczymy na spełnienie zapowiedzi miejscowych władz, że nakłady na modernizację sieci drogowej będą rosły - poinformował Mirgos.

- Ponadto Ukraina stara się także o finansowanie inwestycji ze źródeł zewnętrznych, czego przykładem są już realizowane przez polskie firmy prace, które kredytuje polski rząd - dodał.

Jak zaznaczył, na Ukrainie są widoczne pozytywne zmiany, dotyczące usprawnienia i zwiększenia przejrzystości procedur w zamówieniach publicznych.

- Z pewnością dorównanie do poziomu państw unijnych w tej dziedzinie zajmie długie lata, ale już teraz należy docenić dotychczasowe działania ukraińskich władz - podkreślił Mirgos.

Kredyt za ekspansję

Polskie firmy są już obecne w ukraińskim budownictwie drogowym dzięki umowie z listopada 2016 r. Wówczas Polska udzieliła Ukrainie 68 mln euro kredytu na remonty dróg.

Warunkiem udzielenia kredytu było powierzenie prac generalnym wykonawcom z Polski. Kontrakty we wrześniu 2017 r. zdobyły dwie firmy: Drog-Bud z Lubojenki koło Częstochowy oraz giełdowy Unibep.

Spółki w ciągu dwóch lat wyremontują one drogi w obwodzie lwowskim i wołyńskim o łącznej długości 140 km.

Prowadzą one od polsko-ukraińskich przejść granicznych Zosin-Uściług, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszów, Malhowice-Niżankowicze oraz Hrebenne-Rawa Ruska w głąb Ukrainy.

Miliard w planie

- Spodziewam się, że w 2018 r. po raz pierwszy możemy jako grupa przekroczyć 1 mld zł przychodów. Tak wynika z naszego portfela zamówień na ten rok. W przypadku 2019 r. szacujemy wypełnienie portfela na ok. 50 proc. - informował wcześniej portal wnp.pl Jerzy Mirgos.

Spółka liczy m.in. na wygraną w wartym blisko 0,8 mld zł brutto przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S3 do granicy z Czechami.

Zobacz więcej: Kluczowa ekspresówka czeka na wykonawcę. Im szczególnie zależy na wygranej

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: