Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Największa farma wiatrowa świata będzie kosztować 4,5 miliarda dolarów

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) • 09-04-2018 12:28
Największa farma wiatrowa świata będzie kosztować 4,5 miliarda dolarów

Moc elektrowni wiatrowej Wind Catcher wyniesie ok. 2 tys. MW

Fot. mat. pras.

Rozpoczęła się budowa największej na świecie farmy wiatrowej. Farmę Wind Catcher buduje General Electric oraz deweloper Invenergy. Część produkowanej przez farmę energii będzie kupować amerykańska sieć supermarketów Walmart. Koszt inwestycji oszacowano na 4,5 miliarda dolarów (ponad 15 mld zł).

Farma powstanie w pobliżu miejscowości Guymon w Oklahomie i będzie dostarczać energię elektryczną dla podmiotów rezydujących w regionie miasta Tulsa. Moc elektrowni wiatrowej wyniesie ok. 2 tys. MW.
Na podstawie zawartego porozumienia część energii wygenerowanej przez Wind Catcher zasili markety należące do sieci Walmart. Docelowo amerykański gigant zamierza pozyskiwać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Farma zostanie uruchomiona pod koniec 2020 r.

W czasie budowy projekt ma zapewnić "tysiące" miejsc pracy oraz wpływy z podatków sięgające 60 mln dolarów. Po uruchomieniu, stałe zatrudnienie na terenie farmy znajdzie od 80 do 90 osób.

Istnieje także szansa na przyspieszenie w Polsce. Nadzieje branży  OZE na odwilż wydają się budzić zapowiadane zmiany w tzw. ustawie odległościowej i planowane w tym roku aukcje OZE. Czytaj więcej: Ile można zarobić na postawieniu wiatraka?

Firmy energetyczne w 2017 r. na całym świecie zamówiły turbiny do lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy niecałych 47 GW. To spadek o 12 proc. w porównaniu z 2016 r.  Czytaj więcej: 4 producentów turbin wiatrowych ma aż 53 proc. rynku


KOMENTARZE (11)

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: