Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niemcy

Niemcy takiego wzrostu gospodarczego nie mieli od lat

PAP/PSZ • 14-02-2018 14:48
Niemcy takiego wzrostu gospodarczego nie mieli od lat

Niemiecka gospodarka już dawno nie rozwijała się tak szybko.

Fot. Shutterstock

Niemiecka gospodarka rosła w ostatnim kwartale 2017 roku, napędzana przede wszystkim przez zamówienia z zagranicy - wskazują wstępne dane opublikowanych właśnie przez Federalny Urząd Statystyczny. Wzrost PKB za ubiegły rok powinien być najwyższy od sześciu lat.

W okresie między październikiem a grudniem 2017 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 0,6 proc. PKB, a więc nieznacznie mniej niż w poprzednim kwartale, gdy wzrost wyniósł 0,7 proc. PKB.
Według najnowszego raportu niemieckiego banku centralnego słabsza aktywność gospodarcza w czwartym kwartale to skutek m.in. dwukrotnego nagromadzenia dni wolnych w październiku, który nie będzie miał wpływu na ożywienie koniunkturalne.

Wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) potwierdzają wcześniejsze założenia, że w ujęciu całorocznym wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie 2,2 proc. PKB, czyli najwięcej od 2011 roku.

Jak wskazał ekonomista ING Banku Carsten Brzeski niemiecka gospodarka rosła w 33 z 36 ostatnich kwartałów w średnim tempie 0,5 proc. PKB na kwartał. "Sądząc po poprzednich cyklach, gospodarka może nadal rosnąć w obecnym tempie przez co najmniej dwa lata bez wykazywania oznak przegrzania" - dodał.

Czytaj także: Stopa bezrobocia w Niemczech jest najniższa w historii

Za wzrost w ostatnim kwartale ubiegłego roku odpowiada przede wszystkim silny eksport - wskazał Destatis. Jak pisze agencja dpa, dobra kondycja światowej gospodarki sprawiła, że zwiększyła popyt na towary "made in Germany". W 2017 roku niemieckie przedsiębiorstwa produkujące na eksport doświadczyły czwartego z rzędu rekordowego roku.

Wydatki konsumenckie w Niemczech pod koniec 2017 roku pozostały bez większych zmian w porównaniu z trzecim kwartałem. Pełniejsze dane mają zostać opublikowane 23 lutego.

Wiodący ekonomiści spodziewają się kontynuowania w 2018 roku pozytywnych tendencji w gospodarce i wzrostu gospodarczego powyżej 2 proc. PKB; według ostatnich rządowych prognoz ma to być 2,4 proc.