PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen alarmuje: Bez postępu rafinerie mogą skończyć jak kopalnie

wnp.pl (ICH) • 20-11-2017 13:47

Jeśli powstaną duże globalne rafinerie, a one powstają i będą bardzo konkurencyjne kosztowo, to żeby sprzedać swoją produkcję na rynku, który ma nadwyżkę mocy rafineryjnych, będziemy musieli paliwo sprzedawać taniej i wtedy też obniżą się nasze marże, bo różnica między ceną ropy a ceną paliwa będzie brała pod uwagę postęp technologiczny jaki jest w Azji. Jeżeli nie nadążymy za tym postępem, to nasze rafinerie, nie tylko polskie, ale w Europie generalnie, mogą tak skończyć jak kończą kopalnie - uważa dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen.Dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen, wskazuje, że postępująca rewolucja cyfrowa, nazywana czwartą rewolucją przemysłową, a określana hasłowo jako Gospodarka 4.0 już trwa, a na ocenę, czy nadążymy za zmianami, jakie niesie, czy też nie, potrzeba więcej czasu. Obecnie jego zdaniem problem w tym, że część społeczeństwa może uważać, że mamy wybór, że niekoniecznie trzeba zmieniać przemysł w kierunku Gospodarki 4.0, a tak nie jest.

- Część społeczeństwa może uważać, że jest jakiś wybór, że jeśli chcemy, to się włączymy (w czwartą rewolucję przemysłową, gospodarkę 4.0 red.), a jeśli nie chcemy, to się nie włączymy i też będzie dobrze, bo nasze firmy zarabiają, bo maja dobre zyski, mamy wysoki udział przemysłu, wszystko ładnie rośnie i to jest taka moda, która przejdzie, nie wszyscy muszą robić Przemysł 4.0. Moim zdaniem tak nie będzie - stwierdza Adam Czyżewski.

Wskazuje przy tym, że swoje zdanie opiera na analizach i badaniach, które zostały wykonane w PKN Orlen i opublikowane w raporcie "Gospodarka 4.0. Czas zmiany dla biznesu". Raport ten stwierdza m.in., że Gospodarka 4.0 nie jest opcją rozwoju tradycyjnego przedsiębiorstwa, z której można skorzystać bądź nie. Raport Podkreśla, że Gospodarka 4.0 to imperatyw zmiany, której kierunek jest już znany ( m.in. cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja w celu poprawy efektywności).

- Branża surowcowa ma to do siebie, że my sprzedajemy po cenach, które dyktuje rynek. Jeśli powstaną duże globalne rafinerie, a one powstają, i one będą bardzo konkurencyjne kosztowo, to żeby sprzedać swoją produkcję na rynku, który ma nadwyżkę mocy rafineryjnych, będą musiały paliwo sprzedawać taniej. Wtedy też obniżą się nasze marże, bo różnica między ceną ropy a ceną paliwa będzie brała pod uwagę postęp technologiczny, jaki jest w Azji. Jeżeli nie nadążymy za tym postępem, to nasze rafinerie, nie tylko polskie, ale w Europie generalnie, mogą tak skończyć, jak kończą kopalnie. Wyjście jest takie, że trzeba się brać bardzo poważnie za modernizację z wykorzystaniem tego wszystkiego, co dają te (cyfrowe –red. ) technologie – podkreśla Adam Czyżewski.

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: